Aktywni Obywatele

Chcesz żyć w państwie demokratycznym? Obywatelem jesteś nie tylko w dniu wyborów. Czas się włączyć! 
Wszyscy jesteśmy częścią demokratycznej struktury. Masz prawo i możliwość współdecydowania o tym, jak wyglądają Twoje podwórko, ulica, miasto, kraj. Nie bądź obojętny! 
Masz wiele możliwości wpływania na otoczenie. W ramach projektu "Dieta obywatelska. Podstawowa wiedza, współpraca, ćwiczenie" przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji: 

WARSZTATY

Zapisz się na bezpłatny warsztat.  
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wiedzy i narzędzi do działania. Wpływać na otoczenie możesz na różne sposoby. Wolisz działać sam? Dowiedz się, jakie masz prawa i z nich skorzystaj. Chcesz skrzyknąć sąsiadów? Pomożemy Ci opracować strategię. Coś w Twojej okolicy wzbudza Twój sprzeciw, ale nie wiesz co zrobić? Powiemy Ci, kto jest decyzyjny w tej sprawie i jak próbować na niego wpłynąć, gdzie szukać sprzymierzeńców.  
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spotkać ludzi podobnych do siebie. Aktywistów, społeczników, którzy już działają i tych, którzy dopiero chcą zacząć coś zmieniać, mieć na coś wpływ.  
W czasie warsztatów za pomocą gry symulacyjnej popracujemy też nad tym, jak debatować i jak dochodzić do kompromisu. Spróbuj wcielić się w rolę polityka i osiągnąć kompromis w sprawie klimatu.    
Zapisy: mateusz.wojcieszak@art61.pl

KONSULTACJE  

Jesteś ekspertem/ekspertką, aktywistą/aktywistką? Pracujesz w organizacji pozarządowej, prowadzisz badania, jesteś częścią inicjatywy obywatelskiej?  
To Twój głos chcemy usłyszeć. 
Podczas układania kwestionariuszy, które zadajemy politykom i polityczkom, zawsze konsultujemy pytania z gronem eksperckim. Chcemy, by nasze pytania zbierały oczekiwania i rekomendacje postulowane przez różne grupy. Masz jakiś temat? Skontaktuj się z nami! 
kontakt: elzbieta.morawska@art61.pl

DANE O POGLĄDACH POLITYKÓW

Chcemy, by ludzie korzystali z danych, które zbieramy. Piszesz artykuł, robisz badanie, pracujesz nad pracą licencjacką/magisterską, masz kanał na Youtubie? Chętnie podzielimy się z Tobą danymi na temat poglądów polityków i polityczek.  
kontakt: elzbieta.morawska@art61.pl

POGLĄDY POLITYKÓW 

Ustalaniem poglądów osób pełniących funkcje publiczne zajmujemy się od 2010 r. Przeprowadzamy kwestionariusze przedwyborcze oraz tzw. krótkie piłki skierowane do posłów i posłanek. Listę naszych quizów i kwestionariuszy wraz z porównywarkami poglądów znajdziesz na podstronie: https://mamprawowiedziec.pl/kwestionariusze

W projekcie "Dieta obywatelska. Podstawowa wiedza, współpraca, ćwiczenie sprawczości" przygotowaliśmy pięć serii edukacyjno-aktywizujących. Każdy cykl opierał się na krótkim kwestionariuszu tzw. krótkiej piłce, który kierowaliśmy do wszystkich posłów i posłanek. 

Polityków i polityczki spytaliśmy o kwestie związane ze zdrowiem psychicznym, edukacją i kryzysem na granicy, szczepieniami. Odpowiedzi wraz z tekstami, które powstały w oparciu o zebrane przez nas dane, są dostępne tutaj:

Zdrowie psychiczne

Krótka piłka:

artykuły:

Edukacja 

Krótka piłka:

artykuły:

Kryzys na granicy 

Krótka piłka:

artykuły:

Szczepienia

Krótka piłka:

artykuły:

Podsumowanie IX kadencji Sejmu

Krótka piłka:

artykuły:

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.