Warsztaty z MamPrawoWiedziec.pl

Zaangażowanie obywatelskie to nawyk, którego można się nauczyć.

Jak być wyborcą, a nie tylko zagłosować? Czy mamy wpływ na to, co dzieje się wokół nas? Między innymi na te pytania staramy się znaleźć odpowiedź z uczestnikami naszych warsztatów. Uczniowie, pracownicy korporacji, aktywiści, studenci i seniorzy nie tylko zdobywają na nich wiedzę, ale uczą się zaangażowania społecznego w praktyce. 

 Z naszym wieloletnim doświadczeniem w udostępnianiu informacji o osobach kandydujących i pełniących funkcje publiczne, zdecydowaliśmy się pójść krok dalej i spotkać się z naszymi odbiorcami twarzą w twarz. Przed ostatnimi wyborami samorządowymi zaczęliśmy jeździć po Polsce, żeby wspólnie zastanowić się, jak obywatele mogą aktywnie wpływać na codzienne życie. 

Dotarliśmy już do 50 miejscowości w 15 województwach, a w większości z nich byliśmy wielokrotnie. Warsztaty organizujemy nie tylko w dużych aglomeracjach, ale odwiedzamy też mniejsze miasta i wsie. Udało nam się do tej pory przeprowadzić ich ponad 120.
 

 

Nasze cele

 

  • Oddzielamy fakty od opinii

    W czasach fake newsów i baniek informacyjnych istotne jest merytoryczne przedstawianie złożonych problemów. Nie możemy opierać się tylko na emocjach i przekonaniach, potrzebujemy także sprawdzonych faktów. W trakcie warsztatów bazujemy na przykładach i pomysłach proponowanych przez uczestników. Zawsze staramy się omawiać i analizować kwestie, które są bliskie osobom, które odwiedzamy.

  • Uczymy się negocjować

Na warsztatach wykorzystujemy w praktyce umiejętności negocjacyjne. Uczymy się, jak spierać się z poszanowaniem innych. W praktyce sprawdzamy jak podchodzić do konfliktu, tak żeby, był podstawą do wspólnego dialogu. Stawiamy na aktywne formy zaangażowania takie jak: symulacje, gry, burze mózgów czy pracę w grupach. 

  • Zdobywamy poczucie wpływu

    Jednym z podstawowych problemów, na jakie odpowiadamy jest poczucie obywateli, że niewiele od nich zależy. “Jeden głos nic nie zmieni” - kto z nas nie słyszał tego argumentu? Staramy się pokazać, że angażowanie się na rzecz społeczności, nie jest rzeczą łatwą, ale potrafi realnie wpływać na rzeczywistość i kształtować nasze wspólne życie. Jeśli będziemy bierni, to decyzje podejmie ktoś inny, często wbrew naszym interesom i przekonaniom. 

Każdy warsztat staramy się dostosować do potrzeb i możliwości grupy. Chcesz żebyśmy zorganizowali warsztaty u Ciebie? Napisz do nas: 61@art61.pl