Kim byli ministrowie edukacji po ‘89 r.?

Barbara Nowacka to 22. ministra edukacji od 1989 r.

W ciągu trzech dekad ministerstwo nosiło trzy nazwy:

  • Ministerstwo Edukacji Narodowej (tak nazywa się również obecnie)
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
  • Ministerstwo Edukacji i Nauki

Sześć razy na czele ministerstwa stała kobieta. Były to:

  • Krystyna Łybacka (SLD, w rządzie Leszka Millera)
  • Katarzyna Hall (bezpartyjna, w rządzie Donalda Tuska)
  • Krystyna Szumilas (PO, w drugim rządzie Donalda Tuska)
  • Joanna Kluzik-Rostkowska (PO, w drugim rządzie Donalda Tuska)
  • Anna Zalewska (PiS, w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego)
  • Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska/Koalicja Obywatelska, w trzecim rządzie Donalda Tuska)

14 na 22 ministrów posiadało stopień naukowy doktora lub wyższy. 

Sześć razy ministrem edukacji był prawnik:

  • Andrzej Stelmachowski (rząd Jana Olszewskiego)*
  • Ryszard Czarny (rząd Józefa Oleksego)
  • Michał Seweryński (rząd Kazimierza Marcinkiewicza)
  • Roman Giertych (rządy Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego)
  • Przemysław Czarnek (rząd Mateusza Morawieckiego)
  • Krzysztof Szczucki (rząd Mateusza Morawieckiego) 

Przez lata ministrem, który najkrócej pełnił tę funkcję, był Ryszard Legutko. 13 sierpnia 2007 r. zastąpił Romana Giertycha i zajmował stanowisko ministra przez około trzy miesiące, do listopada. Jesienią 2007 r. Jarosław Kaczyński podał rząd do dymisji, kadencja Sejmu (piątej kadencji) została przerwana po dwóch latach i rozpisano wybory parlamentarne, po których władzę przejęła koalicja PO-PSL.

Jeszcze krócej funkcję ministra sprawował Krzysztof Szczucki, który zarządzał resortem edukacji przez dwa tygodnie (27 listopada – 13 grudnia), kiedy po wyborach 15 października 2023 Mateusz Morawiecki stworzył swój trzeci rząd, ale nie uzyskał wotum zaufania.  

Od 13 grudnia 2023 r. resortem edukacji kieruje Barbara Nowacka, ministra w trzecim rządzie Donalda Tuska.

ilustr.: Aleksandra Makuch
ilustr.: Aleksandra Makuch

Jakie były najważniejsze wydarzenia dla edukacji i oświaty w Polsce w ciągu tych 30 lat?

Henryk Samsonowicz, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i pierwszy minister edukacji w Polsce po transformacji ustrojowej, wprowadził religię do szkół. Wybraliśmy to wydarzenie, ponieważ przez następne dekady kwestia nauczania religii w szkołach – od dyskusji o świeckości placówek publicznych, przez dostępność wyboru lekcji etyki, po wliczanie oceny z tego przedmiotu do średniej – często będzie punktem spornym. Henryk Samsonowicz, profesor historii, urodził się 23.01.1930 r., zmarł 28.05.2021 r.

Mirosław Handke był ministrem edukacji w latach 1997-2000 w rządzie Jerzego Buzka. To on przeprowadził reformę struktury szkolnictwa (z dwustopniowej na trzystopniową) i wprowadził w Polsce gimnazja. Pracował też nad nowym typem egzaminu maturalnego, który zastąpił starą maturę. Mirosław Handke, profesor nauk chemicznych, urodził się 19.03.1946 r., zmarł 22.04.2021 r.

Zobacz najnowsze

Roman Giertych, minister edukacji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, wprowadził obowiązkową matematykę na maturze. Chciał mundurków w szkole – nowelizacja ustawy oświatowej mówiła, że mundurki obowiązują w szkołach podstawowych i gimnazjach, a w szkołach ponadgimnazjalnych decyduje o tym dyrektor. Giertych usunął z kanonu lektur szkolnych książki Witolda Gombrowicza.

Anna Zalewska pełniła funkcję ministra edukacji prawie cztery lata, najpierw w rządzie Beaty Szydło, a następnie w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zalewska zlikwidowała gimnazja i przywróciła ośmioklasową szkołę podstawową. W kwietniu 2019 r. doszło do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Nauczyciele strajkowali w sprawie podwyżek oraz przeciw reformie edukacji.

*Nauczyciele masowo zastrajkowali również w latach 1992 i 1993, a protesty objęły czasy, kiedy ministerstwu przewodził wymieniony już wcześniej minister Andrzej Stelmachowski.

Z protestami zmagali się też inni ministrowie, w tym np. Roman Giertych czy Joanna Kluzik-Rostkowska.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji w rządzie Mateusza Morawieckiego, musiał przeprowadzić polskie szkoły przez epidemię koronawirusa. Wprowadził tymczasowe nauczanie zdalne w trakcie lockdownu. Piontkowski pełnił również funkcję wiceministra edukacji w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego.

Przemysław Czarnek był ministrem edukacji i nauki w l. 2020-2023. Czarnek próbował przeforsować zmiany w prawie oświatowym, które m.in. wzmacniały pozycję kuratorów oświaty i utrudniały organizacjom społecznym prowadzenie dodatkowych zajęć edukacyjnych w szkołach. Projekty nowelizacji znane jako Lex Czarnek i Lex Czarnek 2.0 zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Trzecia próba nowelizacji została odrzucona przez Senat tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Decyzją ministra Czarnka w szkołach ponadpodstawowych został wprowadzony nowy przedmiot – historia i teraźniejszość (tzw. HiT), który na poziomie podstawowym zastąpił nauczanie wiedzy o społeczeństwie (WOS był nauczany wyłączenia jako przedmiot w ramach rozszerzenia). Wyzwaniem, z którym musiał zmierzyć się kierowany przez Czarnka resort edukacji i nauki, było przyjęcie i włączenie do polskiego systemu edukacji dzieci i młodzieży z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

W trzecim rządzie Donalda Tuska za edukację odpowiada Barbara Nowacka. Kilka miesięcy po objęciu stanowiska Nowacka zlikwidowała prace domowe dla uczniów klas 1-3 (dla uczniów starszych klas szkół podstawowych prace domowe są nieobowiązkowe). Zgodnie z zapowiedziami Nowackiej od obecnego roku szkolnego wygaszane jest nauczanie HiT, który docelowo ma być zastąpiony przez przedmiot edukacja obywatelska. Resort Nowackiej kontynuuje prace nad dalszą reformą podstawy programowej.

***

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG