Podsumowanie 9. posiedzenia Sejmu

W piątek 12 kwietnia 2024 r. zakończyło się 9. posiedzenie Sejmu bieżącej kadencji. W trakcie trzech dni obrad posłowie i posłanki głosowali łącznie 40 razy, w tym nad projektami liberalizującymi prawo aborcyjne. Co jeszcze wydarzyło się w ostatnim tygodniu w Sejmie?

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa. Jednym z głównych celów ustawy jest zagwarantowanie niezależności władzy sądowniczej od władzy ustawodawczej i wykonawczej, szczególnie w procedurze powoływania sędziów do KRS. Dokument przyjęto głosami parlamentarzystów z klubów tworzących koalicję rządową. Teraz ustawa trafi do Senatu, a potem, aby wejść w życie, będzie musiała uzyskać podpis prezydenta.

Sejm przyjął także rządowy projekt ustawy wspierający kredytobiorców. Jak opisywaliśmy w zapowiedzi posiedzenia, projekt ma na celu wsparcie osób w trudnej sytuacji ekonomicznej poprzez tzw. przedłużenie wakacji kredytowych. Za przyjęciem projektu były wszystkie kluby parlamentarne poza Konfederacją, koło Kukiz15 i dwoje posłów niezrzeszonych.

Parlamentarzyści zajęli się też kolejnym w tej kadencji wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra z rządu Donalda Tuska. Tym razem dyskutowano nad posadą ministra spraw wewnętrznych i administracji – Marcina Kierwińskiego (KO). Za wotum zagłosowało 188 posłów, a przeciw 240. Oznacza to, że minister zachował swoje stanowisko.

Posłanki i posłowie debatowali też nad czterema projektami ustaw liberalizujących prawo aborcyjne. Poseł Konfederacji Przemysław Wipler podczas dyskusji na sali plenarnej złożył wnioski o odrzucenie wszystkich czterech projektów po pierwszym czytaniu. W piątek w bloku głosowań odrzucono te wnioski, co oznacza, że projekty będą dalej procedowane w nowo powołanej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży (utworzenie Komisji również przegłosowano w trakcie ostatnich obrad).

Zobacz najnowsze

Najmniejsze poparcie dla odrzucenia projektu po pierwszym czytaniu uzyskała ustawa Trzeciej Drogi – przeciwko jej odrzuceniu, a za dalszymi pracami nad projektem głosowali niemal wszyscy obecni na sali posłowie klubów tworzących koalicję rządową (w głosowaniu nie uczestniczyły Wanda NowickaKatarzyna Ueberhan z Lewicy oraz Marek BiernackiWiesław RóżyńskiMarek Sawicki z klubu PSL-TD, którzy brali udział w pozostałych głosowaniach).

Ośmioro posłów klubu PSL-TD głosowało za odrzuceniem pozostałych projektów liberalizujących prawo aborcyjnego (w przypadku ustawy depenalizującej autorstwa Lewicy – siedmioro) – Marek Biernacki, Andrzej GrzybUrszula NowogórskaIreneusz Raś, Wiesław Różyński, Marek Sawicki, Jacek Tomczak oraz Bożena Żelazowska, a innych 15 członków tego klubu wstrzymało się od głosu (w tym wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz). Pozostali członkowie klubów tworzących koalicję rządową poparli dalsze procedowanie wszystkich czterech projektów. W głosowaniach w ogóle nie wzięli udziału dwaj posłowie Koalicji Obywatelskiej – Roman GiertychJarosław Ubraniak.

W skład nowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów liberalizujących prawo aborcyjne weszło 27 członków – w tym 25 kobiet. Wśród nich znalazło się 11 posłanek PiS, 9 posłów i posłanek – KO, po 2 posłanki z Polski 2050-TD, PSL-TD i Lewicy oraz posłanka Konfederacji (Karina Bosak). Przewodniczącą komisji została Dorota Łoboda z Koalicji Obywatelskiej.

Następnie posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 24-26 kwietnia 2024 r. Początek w środę 24 kwietnia o 10:00.