Mały Wiedeń wybiera prezydenta – jak będzie wyglądać Bielsko-Biała przyszłości?

W niedzielnych wyborach o fotel prezydenta Bielska-Białej powalczy siedmioro kandydatów. Inwestycje w transport publiczny, budowa nowego szpitala oraz remonty budynków mieszkalnych – sprawdziliśmy, jakie postulaty proponują mieszkańcom Bielsko-Białej kandydaci na urząd prezydenta miasta.

7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Serwis MamPrawoWiedziec przygotował kwestionariusz skierowany do kandydatek i kandydatów na prezydentów 23 miast (miasta wojewódzkie, a dodatkowo Gdynia i Sopot w województwie pomorskim, Częstochowa i Bielsko-Biała w województwie śląskim i Radom w województwie mazowieckim). Wypełnij kwestionariusz i dowiedz się, kto najlepiej reprezentuje twoje poglądy.  

Od 2018 r. prezydentem Bielska-Białej jest Jarosław Klimaszewski, wcześniej wieloletni radny miejski. Klimaszewski zwyciężył w poprzednich wyborach, zdobywając nieco ponad 55% głosów w II turze, startując wówczas z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Dziś ubiega się o reelekcję z własnego komitetu, a przeciwko niemu startuje sześcioro kontrkandydatów – dwoje radnych miejskich: Konrad Łoś (KW Prawo i Sprawiedliwość)i Małgorzata Zarębska (KWW Zarębska i Niezależni.BB) oraz przedsiębiorca i były prezes Podbeskidzia Bielsko-Biała Wojciech Borecki (KWW Koalicja „Października”), aktywistka i związkowczyni Magdalena Madzia (KWW Dobbre Miasto), poseł Konfederacji Bronisław Foltyn (KWW Bezpartyjni i Konfederacja), a także aktywista Szymon Twardak (KKW Trzecia Droga PSL – PL 2050 Szymona Hołowni).

Poniżej prezentujemy analizę poglądów i postulatów kandydatów i kandydatek w wybranych kwestiach. W Bielsku-Białej odpowiedzi na nasze pytania udzielili wszyscy kandydaci z wyjątkiem Bronisława Foltyna i Szymona Twardaka (stan na 5 kwietnia, g. 13:30).

Budowa szpitala, remont kamienic i inwestycje w transport publiczny

W najbliższych latach do Polski ma trafić 150 mld zł z unijnej Polityki Spójności i Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Pierwszą część środków Polska ma otrzymać w kwietniu 2024 r. Część z tych środków przypadnie także Bielsku-Białej. Spytaliśmy zatem kandydatów o – ich zdaniem – trzy najistotniejsze inwestycje dla miasta, które powinny zostać zrealizowane. Troje kandydatów wspólnie wskazało na konieczność remontu pustostanów oraz rewitalizacji najstarszych budynków mieszkalnych (Borecki, Łoś, Madzia). Dwoje z nich jako priorytet wskazuje również budowę nowego szpitala (Borecki i Zarębska). Kandydaci wskazują także na konieczność m.in. zakupu autobusów elektrycznych (Klimaszewski), modernizacji infrastruktury drogowej (Łoś), inwestycji w usługi publiczne (Madzia) czy wymiany pieców oraz walki ze smogiem (Zarębska).

Dostęp do boisk, sport i zieleń – ponad podziałami

Wśród kwestii poruszonych w naszym kwestionariuszu znalazły się i takie, które łączą wszystkich kandydatów. Każdy z pretendentów do urzędu prezydenta zgodził się, że boiska szkolne powinny być bezpłatnie dostępne dla mieszkańców.

Powszechna zgoda panuje także w kwestii dotyczących inwestycji w sport – według kandydatów miasto powinno priorytetowo dofinansowywać sport amatorski i rekreacyjny w kontrze do sportu profesjonalnego. 

Kandydaci zgodzili się także, że szczególną ochroną należy objąć tereny zielone, ponieważ pozytywnie wpływają na czystość powietrza w mieście.

Pensje nauczycieli – czy miasto powinno dopłacać do wypłat?

Kandydaci byli podzieleni w temacie dopłacania do pensji nauczycieli. Borecki i Klimaszewski wskazali, że za wysokość pensji nauczycieli powinien odpowiadać wyłącznie rząd. Pozostali kandydaci (Łoś, Madzia, Zarębska) są odmiennego zdania – według nich miasto może dopłacać z budżetu do pensji nauczycieli, aby oferować im atrakcyjne warunki pracy.

„Tak” dla mieszkań komunalnych, „nie” dla najmu krótkoterminowego

Większość kandydatów zgadza się, że mieszkania komunalne są cennym zasobem miasta, stąd też nie powinny podlegać sprzedaży, a miasto powinno skupić się na powiększaniu ich liczby. Zdanie odmienne w powyższej kwestii ma Konrad Łoś, który uważa, że lokatorzy mieszkań komunalnych powinni mieć możliwość odkupienia ich na preferencyjnych warunkach. 

W kwestii najmu krótkoterminowego troje kandydatów (Łoś, Madzia i Zarębska) zgodnie twierdzi, że należy dążyć do ograniczenia liczby lokali wynajmowanych na takich zasadach. Votum separatum w tej kwestii zgłosił Wojciech Borecki, którego zdaniem nie należy obejmować najmu krótkoterminowego regulacjami. Zdania w tej kwestii nie ma prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Rowerem, autobusem czy samochodem?

Zobacz najnowsze

W kwestii transportu publicznego kandydaci mają bardziej zróżnicowane stanowiska. Według Boreckiego i Łosia to inwestycje w transport samochodowy powinny mieć priorytet na ulicach Bielska-Białej. Przeciwnie uważają Klimaszewski i Madzia, a zdania w tej kwestii nie ma Małgorzata Zarębska. Szerszy konsensus panuje w kwestii zainwestowania w transport zbiorowy – zdaniem niemal wszystkich kandydatów powinno być to priorytetem (zdania nie ma Borecki). Podobna zgoda panuje co do konieczności utworzenia stref ruchu uspokojonego (tu zdania nie ma Madzia). Z kolei wszyscy bez wyjątku zgadzają się, że powinno stworzyć się plan ścieżek rowerowych dla całego miasta.

Miliony na miejskich imprezach czy miliony w lokalne inicjatywy kulturalne?

Kandydaci byli podzieleni w wizji wsparcia imprez kulturalnych w Bielsku-Białej. Klimaszewski i Łoś zgodzili się, że priorytet powinien mieć rozwój lokalnej oferty kulturalnej. Z kolei Borecki i Zarębska uważają, że miasto powinno położyć nacisk na organizację dużych wydarzeń kulturalnych. Opinii w tym temacie nie ma Magdalena Madzia.

Stop chaosowi krajobrazowemu

Czworo kandydatów (Klimaszewski, Łoś, Madzia i Zarębska) zgodnie twierdzą, że uchwała krajobrazowa jest Bielsku-Białej potrzebna. Przeciwnego zdania jest Borecki.

Nocna prohibicja ujawnia podziały

Kandydaci byli zgodni co do tego, że nie ma potrzeby wyznaczania dodatkowych miejsc w przestrzeni publicznej, w których dozwolone będzie spożywanie alkoholu. Konsensus znika, gdy pytamy kandydatów o wprowadzenie zakazu nocnej sprzedaży alkoholu. Za tym rozwiązaniem optują Borecki i Madzia, przeciwnikami tego pomysłu są Łoś i Zarębska, a zdania w tej kwestii nie ma prezydent Klimaszewski.

Samorządowe media – hot or not?

Podobną linię podziału widzimy także w pytaniu o wydawanie samorządowych mediów lokalnych. Borecki i Łoś uważają, że samorząd nie powinien móc prowadzić swoich portali i wydawać lokalnej prasy. Odmiennego zdania są Klimaszewski i Zarębska, a opinii w tej sprawie nie ma Magdalena Madzia.

A co ze smogiem i terenami pogórniczymi?

Ostatnie dwa pytania również ujawniły różnice w poglądach kandydatów. W temacie wymiany tzw. kopciuchów troje kandydatów (Borecki, Klimaszewski i Zarębska) stwierdziło, że należy zwiększyć dopłaty do wymiany pieców dla mieszkańców. Odmiennego zdania są Klimaszewski i Zarębska, którzy twierdzą, że wysokość dopłat jest odpowiednia, a priorytetem powinna być zmiana systemu informowania o możliwościach wymian.

Na ostatnie pytanie dotyczące zagospodarowania terenów pogórniczych kandydaci mieli również odmienne opinie. Borecki i Madzia zgodzili się, że tereny pogórnicze należy stopniowo przekształcać w miejsca rekreacji i miejskie parki dostępne dla mieszkańców. Klimaszewski i Łoś są z kolei zwolennikami rewitalizacji tych terenów i nadaniu im nowych funkcji usługowych. Zdania w tym temacie nie ma Małgorzata Zarębska.

*** 

Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl to 25 pytań skierowanych do 133 kandydatów starających się o prezydenturę w 23 największych miastach w Polsce. Analizujemy odpowiedzi na wybrane pytania. Oprócz polityki transportowej, mieszkaniowej czy przestrzennej pytaliśmy kandydatów o programy integracji uchodźców, priorytety w polityce zdrowotnej, sposoby walki ze smogiem i wiele innych kwestii. Odpowiadając na pytania, kandydaci często dodają dodatkowe wyjaśnienia. Aby poznać pełne poglądy kandydatów, wypełnij kwestionariusz – sprawdź, kto jest Twoim kandydatem.