1 2 3 4 5 6

Co to znaczy, że głosowanie w wyborach parlamentarnych jest tajne?

Tajność nie odnosi się całościowo do wyborów, tylko do ich konkretnego aspektu – głosowania. A głosowanie tajne to takie, w którym wyborca ma możliwość oddania głosu bez konieczności zdradzania komukolwiek jego treści. Tajność nie dotyczy procesu i procedur wyborczych, które powinny być jak najbardziej transparentne i zrozumiałe.

Czytaj całość

Co oznacza, że wybory do Sejmu są równe?

Równość oznacza, że wszystkich wyborców obowiązują identyczne zasady: każdy z nich dysponuje taką samą ilością głosów (najczęściej – jednym). Równość przejawia się także w tym, że każdy głos znaczy tyle samo.

Czytaj całość

Co oznacza, że wybory parlamentarne są bezpośrednie?

Konstytucyjna zasada wyborów bezpośrednich jest wspólna dla wszystkich typów wyborów. W ten sam sposób głosujemy w wyborach samorządowych, do Sejmu i Senatu, do Parlamentu Europejskiego i na prezydenta.

Czytaj całość

Co oznacza, że wybory parlamentarne są powszechne?

Zgodnie z art. 96 i 97 Konstytucji RP posłów i senatorów wybieramy w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.

Czytaj całość

Przymiotniki wyborcze

Przypominamy, co to znaczy, że wybory do Sejmu są powszechne, bezpośrednie, proporcjonalne i odbywają się w głosowaniu tajnym

Czytaj całość

Ile kampanii w prekampanii?

Istota kampanii wyborczej opiera się na rywalizacji. Prawo ma zapewnić w niej równość szans, poprzez limit wydatków, które można przeznaczyć na kampanijną agitację. Zasady te nie obowiązują jednak w trakcie prekampanii. Z czego politycy skrzętnie korzystają.

Czytaj całość

Na co partie polityczne wydają pieniądze?

Od lipca 2022 r. wszystkie ugrupowania polityczne mają obowiązek prowadzić elektroniczne rejestry wpłat i umów. Rejestry, zgodnie prawem, muszą być udostępniane w biuletynach informacji publicznej i aktualizowane bez zbędnej zwłoki, czyli nie później niż 14 dni od otrzymania wpłaty lub zwarcia umowy.

Czytaj całość

Czy Polska była gotowa na wybuch wojny w Ukrainie?

Przed i po wybuchu wojny w Ukrainie w Sejmie nie toczyła się żadna poważna debata na temat przygotowania Polski do ewentualnej eskalacji konfliktu.

Czytaj całość

Groźby karalne czyli ciemne strony pełnienia mandatu poselskiego

Temat gróźb kierowanych do posłów wraca za każdym razem, gdy pogróżki rzucane pod adresem polityków, ich rodzin lub współpracowników się materializują.

Czytaj całość

Sprawy do załatwienia na ostatni rok kadencji

Co Sejm może zrobić w ostatnim roku kadencji? Jakie obszary wymagają najpilniejszej interwencji i zmian w prawie? Między innymi o to pytaliśmy parlamentarzystów i parlamentarzystki w ostatniej krótkiej piłce – ankiecie na podsumowanie IX kadencji Sejmu.

Czytaj całość
1 2 3 4 5 6