Jeszcze kilkanaście godzin temu informowaliśmy, że termin głosowania nad projektem sprawozdania Rozliczalność, przejrzystość i rzetelność w instytucjach UE został przesunięty. Wczorajszy wieczór przyniósł jednak zaskakującą informację, że poseł György Schöpflin wycofał swój wniosek o odroczenie głosowania. Co to oznacza? Po pierwsze – głosowanie odbędzie się 12 września [AKTUALIZACJA – 29 września], po drugie – nadszedł moment na Twoje działanie! Napisz do swojego posła w Parlamencie Europejskim i powiedz mu dlaczego przejrzystość działania Unii Europejskiej jest dla Ciebie ważna.
Czytaj całośćCzłonkowie Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego mieli 12 września głosować nad przyjęciem projektu sprawozdania Rozliczalność, przejrzystość i rzetelność w instytucjach Unii Europejskiej. Dzisiaj dotarła do nas informacja, że termin ten – na wniosek jednego z posłów – został przesunięty i głosowanie najprawdopodobniej odbędzie się 15 albo 29 września 2016 r. Czy to dobra wiadomość i czego dotyczy projekt sprawozdania?
Czytaj całośćW zeszłym tygodniu media donosiły o tym, że lobbyści – reprezentujący duże sieci handlowe z Polski – odbyli spotkanie „w gabinecie komisarz Bieńkowskiej”. Ani to naganne ani niezwykłe. Problem leży zupełnie gdzie indziej – w Polsce o podobnym spotkaniu zapewne nigdy byśmy się nie dowiedzieli. Dlaczego?
Czytaj całośćKancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Prezydent RP nie jest objęty obowiązkami wynikającymi z ustawy lobbingowej i nie musi publikować w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o swoich kontaktach z zawodowymi lobbystami. Czy słusznie?
Czytaj całośćPrzejrzystość działalności lobbingowej i jej regulacja w Unii Europejskiej to temat istotny nie tylko dla Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, ale także Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, który w ostatnim czasie intensyfikuje swoje działania w tym obszarze.
Czytaj całośćGrupa Państw Przeciwko Korupcji (GRECO) przedłużyła Polsce dodatkowy termin do udzielenia informacji o stanie implementacji rekomendacji zawartych w Raporcie Oceny z czwartej rundy ewaluacyjnej, w tym rekomendacji dot. regulacji działalności lobbingowej. Czy doczekamy się wdrożenia zaleceń?
Czytaj całośćDo końca lutego każdego roku wszystkie ministerstwa mają obowiązek opublikować w swoich Biuletynach Informacji Publicznej sprawozdanie na temat kontaktów z zawodowymi lobbystami w roku poprzednim. Jak wygląda rzeczywistość?
Czytaj całośćZgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w dniu 23 czerwca 2016 r. rezolucję pt. Przejrzystość i otwartości instytucji europejskich. To kolejny głos Rady Europy w przedmiocie regulacji lobbingu w Europie.
Czytaj całość4 czerwca 2016 r. w Ljubljajnie – w ramach konferencji Challenges for Political Leaders in Central And Eastern Europe – odbył się panel Lobbying political leaders: qui bono?, w trakcie którego dyskutowano nad kształtem regulacji lobbingowej w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu polskiego, czeskiego oraz litewskiego.
Czytaj całośćNie każdy interesuje się działalnością lobbingową, ale każdy ma prawo wypowiedzieć się w konsultacjach publicznych dot. kształtu regulacji lobbingu w Unii Europejskiej. To od nas zależy czy będziemy wiedzieć kto, w czyim imieniu, w jakiej sprawie i za jakie pieniądze wpływa na kształt unijnych polityk i stanowionego prawa. Fundacja Frank Bold, we współpracy z ALTER-EU, prezentuje poradnik opisujący w jaki sposób można odpowiedzieć na pytania zawarte w konsultacjach.
Czytaj całość