1 2 3 4

Rozmowa z Janiną Ochojską – polską europosłanką z Europejskiej Partii Ludowej

Bardzo mnie boli, że nowy rząd do straszenia migrantami dorzucił jeszcze jedno narzędzie – bezpieczeństwo. Ja też jestem za bezpieczeństwem polskiej granicy i za bezpieczeństwem mojego kraju. Natomiast to nie migranci stanowią niebezpieczeństwo.

Czytaj całość

Rozmowa z Andrzejem Halickim – polskim europosłem z Europejskiej Partii Ludowej

Nie można traktować tych osób bezdusznie, natomiast zawracanie przy nielegalnym przejściu może mieć miejsce i pewnie takie przypadki są. Ja w ogóle jestem za tym, żeby uregulować pushback legislacyjnie.

Czytaj całość

Rozmowa z Damianem Boeselagerem – niemieckim europosłem z grupy Zieloni / Wolny Sojusz Europejski

Zamiast zająć się lokalnymi problemami, zastanawiamy się, czy fajnie byłoby strzelać do ludzi na naszych granicach.

Czytaj całość

Rozmowa z Cyrusem Engererem – maltańskim europosłem z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów

Kiedy jesteś na brzegu i patrzysz, jak ludzie toną na twoich oczach, uświadamiasz sobie, że to nie jest pytanie o relokację.

Czytaj całość

Migracje

Jednym z najważniejszych tematów europejskiej kampanii wyborczej ponownie stały się migracje. W kwestii tak upolitycznionej ciężko o merytoryczną dyskusję, łatwo natomiast o głośne krzyki i stanowcze deklaracje. Po dekadzie pracy Unia Europejska przyjęła jednak reformę systemu azylowego. Wypracowany konsensus zdaje się jednak nie zadowalać prawie nikogo.

Czytaj całość

Debata Spitzenkandidat w Brukseli. Kim są kandydaci na przewodniczącego Komisji Europejskiej?

Parlament Europejski wraca do pomysłu z 2014 roku, zgodnie z którym przewodniczącym Komisji Europejskiej powinien zostać – ogłoszony przed wyborami – kandydat zwycięskiej partii europejskiej. Zabieg ma na celu zwiększenie bezpośredniego wpływu wyborców na wybór szefa organu wykonawczego UE.

Czytaj całość

Czy Benjamin Netanjahu stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym?

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan złożył wniosek o nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony w jego rządzie – Joawa Galanta oraz trzech przywódców Hamasu. Wyjaśniamy, co to oznacza.

Czytaj całość

Zapowiedź 8. posiedzenia Sejmu

20 marca rozpocznie się ósme posiedzenie Sejmu X kadencji – ostatnie przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Dwudniowe posiedzenie rozpocznie się w środę o 10:00, a zakończy w czwartek po południu. O czym dyskutować będą posłowie w jednym z ostatnich tygodni kampanii wyborczej?

Czytaj całość

Pushbacki w centrum niezgody

Wiceminister Duszczyk „nie rekomenduje” stosowania pushbacków, natomiast nie jest w stanie stwierdzić, czy rząd gotów jest z nich zrezygnować. Relacja ze spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Migracyjnej, na którym Maciej Duszczyk odpowiadał na pytania organizacji pozarządowych.

Czytaj całość

Relacja ze spotkania sejmowej komisji edukacji z przedstawicielami organizacji edukacyjnych

„Sejm X kadencji otworzył się dla organizacji pozarządowych” – zadeklarowała wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska (KO), dodając – „szkoła wymaga odświeżenia, odkurzenia i przewietrzenia. A jeśli nie teraz, to kiedy?”.

Czytaj całość
1 2 3 4