1 2 3

Podsumowanie 13. posiedzenia Sejmu

W piątek 14 czerwca zakończyło się 13. posiedzenie Sejmu. Parlamentarzyści obradowali w niepełnym składzie, bowiem 24 dotychczasowych posłów uzyskało mandaty europejskie w minionych wyborach do Parlamentu Europejskiego, a ich miejsca nie zostały jeszcze obsadzone. W kuluarach słychać więc było głównie gratulacje dla nowych europosłów, którzy na pierwsze posiedzenie PE udadzą się 16 lipca.

Czytaj całość

Wybory do PE – najwięksi przegrani

Znamy już wszystkich 53 europosłów, którzy w nadchodzącej X kadencji Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w Polsce. Najwięcej przedstawicieli w PE będzie miała Koalicja Obywatelska (21), najmniej Trzecia Droga i Lewica (3). Dla każdego kandydata i kandydatki europejski mandat to ogromny sukces. Są jednak też tacy, którzy, mimo dużych oczekiwań, do Brukseli nie pojadą.

Czytaj całość

Zapowiedź 13. posiedzenia Sejmu

W środę 12 czerwca posłowie i posłanki wrócą na salę obrad po przerwie spowodowanej wyborami do Parlamentu Europejskiego. Sejm będzie jednak obradował w niepełnym składzie, bo aż 24 parlamentarzystów X kadencji uzyskało mandat w wyborach do PE. Zgodnie z Kodeksem wyborczym przestali być posłami w momencie ogłoszenia przez PKW wyników wyborów. Procedura objęcia mandatów przez następców jest czasochłonna, dlatego na ich zaprzysiężenie poczekamy najpewniej do kolejnego – 14. posiedzenia Sejmu.

Czytaj całość

Bezpieczeństwo

To pierwsze wybory w historii Unii Europejskiej, podczas których tuż za jej granicą toczy się pełnoskalowa wojna. Przyszli europosłowie będą więc musieli odpowiedzieć na trudne pytania o przyszłość wspólnoty i zdecydować, czy ma ona nabrać charakteru obronnego. Rosyjska inwazja wymusiła także debatę na temat zmiany formatu i zadań unijnej struktury, tak aby każdy Europejczyk mógł przede wszystkim czuć się bezpiecznie.

Czytaj całość

Podsumowanie 12. posiedzenia Sejmu

W czwartek 23 maja zakończyło się 12. posiedzenie Sejmu. Tym razem było ono wyjątkowo krótkie, bo tylko dwudniowe, co spowodowane jest trwającą kampanią wyborczą do europarlamentu. Europejski klimat czuć było także na sali obrad, bowiem większość procedowanych ustaw miała na celu wykonanie dyrektyw unijnych.

Czytaj całość

Zapowiedź 12. posiedzenia Sejmu

W środę 22 maja rozpocznie się 12. posiedzenie Sejmu. Wyjątkowo krótsze, bo potrwa tylko dwa dni. To decyzja marszałka Sejmu, który twierdzi, że kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego nie służy posłom w konstruktywnych pracach. Niektórymi ustawami trzeba się jednak zająć. O tych projektach piszemy w zapowiedzi 12. posiedzenia Sejmu.

Czytaj całość

Podsumowanie 11. posiedzenia Sejmu

15 maja zakończyło się 11. posiedzenie Sejmu, rozpoczęte jeszcze w poprzednim tygodniu. Podczas tych – wyjątkowo rozłożonych w czasie – obrad przegłosowano kilka istotnych ustaw, nie zabrakło też płomiennych dyskusji. Na sali plenarnej czuć bowiem było atmosferę kampanii wyborczej. Jak zatem przebiegły obrady? Zapraszamy na podsumowanie 11. posiedzenia Sejmu.

Czytaj całość

Status quo czy zmiana warty? O układzie sił po wyborach samorządowych

Wybory samorządowe za nami. Polki i Polacy wybrali w nich prawie 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W 748 gminach do wyboru włodarza potrzebna była druga tura, a w jednej gminie o wyborze wójta zdecyduje lokalna rada. W MamPrawoWiedziec.pl analizujemy, jakie zmiany zaszły w urzędach, kto zyskał, a kto stracił, a także czy reprezentacja kobiet w polskich samorządach ulega zmianie.

Czytaj całość

Zapowiedź 11. posiedzenia Sejmu

Po długiej majówce posłowie i posłanki wracają do Sejmu na posiedzenie nietypowe, bo rozłożone na dwa tygodnie. W praktyce jednak piątkowe obrady zostały przeniesione na przyszłą środę (15 maja). O powodach takiej decyzji oraz o… nowych posłach przeczytacie w zapowiedzi 11. posiedzenia Sejmu przygotowanego przez MamPrawoWiedziec.pl.

Czytaj całość

Zapowiedź 10. posiedzenia Sejmu

W minioną niedzielę w 748 gminach odbyły się drugie tury wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Tym samym zakończyły się wybory samorządowe, a wraz z nimi kolejna kampania wyborcza. Jednak już za półtora miesiąca Polacy znów ruszą do urn – tym razem wybierać będziemy reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. Tym samym najbliższe posiedzenie Sejmu będzie jedynym, które w ostatnich i najbliższych tygodniach wolne będzie od wyborczej atmosfery. Nad czym będą pracować posłanki i posłowie?

Czytaj całość
1 2 3