Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Kandydat na posła do PE Komitet wyborczy: Lewica Okręg: 4, Warszawa Partia: Nowa Lewica Zawód: polityk

Informacje ogólne

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Klub/koło: Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim
Data i miejsce urodzenia: 1976-04-13, Rymanów
Zawód: politolog
Wykształcenie: wyższe
Robert Biedroń (13.04.1976, Rymanów), działacz społeczny, magister politologii na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Lambda i Organizacji OutRage! W l. 2001-2009 prezes Kampanii Przeciw Homofobii. W l. 2001-2005 członek Rady... Programowo-Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. W przeszłości związany z SdRP i SLD. Poseł VII kad., w l. 2011-2014 wiceprzewodniczący KP Twój Ruch. Zasiadał m.in. w komisji spraw zagranicznych oraz pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji sprawiedliwości i praw człowieka. W l. 2014-2018 prezydent Słupska. W 2019 r. założył partię Wiosna. W wyborach 2019 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego. Kandydat na prezydenta RP w wyborach 2020 r.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura:

 • Bruxelles Parlement européen Bât. Altiero Spinelli 09G346 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60 B-1047 Bruxelles/Brussel tel. 0032 2 28 45141 fax 0032 2 28 49141
 • Parlement européen Bât. Louise Weiss T05121 1, avenue du Président Robert Schuman CS 91024 F-67070 Strasbourg Cedex tel. 0033 3 88 1 75141 fax 0033 3 88 1 79141

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2011)

Kwestionariusz przed wyborami

Czy Pani/ Pana zdaniem Parlament nadchodzącej kadencji powinien wprowadzić zmiany w obowiązującej Konstytucji?
 1. Tak
 2. Nie
 3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Który z wymienionych poglądów jest najbliższy Pani/ Pana opinii?
 1. Powinno się dążyć do zwiększenia roli regionów w państwie, poprzez rozszerzenie kompetencji województw.
 2. Powinno się dążyć do centralizacji władzy w Państwie, poprzez ograniczanie kompetencji województw na rzecz administracji centralnej.
 3. Obecny podział kompetencji pomiędzy województwa a administrację centralną jest odpowiedni i nie powinien być zmieniany.
 4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Które z poniższych metod ograniczania korupcji zamierza Pani/ Pan wspierać, zasiadając w Parlamencie?
 1. Stworzenie długofalowej strategii antykorupcyjnej.
 2. Zwiększenie nakładów finansowych dla służb podejmujących walkę z korupcją.
 3. Prowadzenie programów edukacyjnych.
 4. Zapewnienie lepszej ochrony prawnej osobom zgłaszającym przypadki korupcji, np. w miejscu pracy.
 5. Zaostrzenie kar dla osób przyjmujących korzyść majątkową.
 6. Wprowadzenie pełnej jawności na każdym etapie przetargu publicznego.
 7. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
 8. Nie ma potrzeby podejmowania działań w walce z korupcją.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 17
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5 6
Znalezione artykuły

13.05.2024, Europoselskie reelekcje, smutne pożegnania i hojne emerytury

…PiS (17 europosłów) i KO (10). Trzech obecnych europosłów kandyduje z list Lewicy ( Marek Belka ,  Robert Biedroń ,  Włodzimierz Cimoszewicz ), a dwoje z list Trzeciej Drogi ( Adam Jarubas i  Róża Thun ). Szczególnym…

4.03.2024, Polska delegacja w Parlamencie Europejskim, czyli kto reprezentuje nas w Strasburgu i Brukseli?

…Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, .Nowoczesna oraz Zieloni. Trzy mandaty uzyskał komitet wyborczy Wiosny Roberta Biedronia.  Bogate doświadczenie polskich europosłów Polską delegację w PE można nazwać wyjątkową. Znajdziemy w niej polityków…

17.02.2021, Co łączy, a co dzieli parlamentarzystów ruchu Polska 2050?

…związani z ruchem Szymona Hołowni wywodzą się z trzech różnych partii: Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Wiosny Roberta Biedronia. Na podstawie danych z kwestionariusza doświadczenia i poglądów MamPrawoWiedziec.pl z 2019 r. sprawdziliśmy, jakie są punkty…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5 6

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 30.03.2020
kandydat na prezydenta RP
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory.gov.pl
od 26.09.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Delegacja do spraw stosunków z Białorusią, przewodniczący
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
od 26.09.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Konferencja Przewodniczących Delegacji, członek
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
Pokaż więcej

Obietnice

Regulacja jednopłciowych związków partnerskich

Jeśli więc mamy być społeczeństwem, gdzie wszyscy obywatele są równi wobec prawa, należy się zastanowić nad celowością dyskryminacji osób, które pozostając w jednopłciowych związkach partnerskich, nie mogą ich rejestrować czy formalizować. Poruszając się według demokratycznych zasad państwa prawa, nie możemy dopuszczać do faworyzowania obywateli pozostających w związkach różnopłciowych. Mamy bowiem do czynienia z jawną dyskryminacją ze względu na orientację seksualną… Dodane przez: Sylwia

Źródło: blog.rp.pl

Ruch Palikota
związki partnerskie
polityka społeczna
sprawy ogólnopolskie
26 Gdynia
Lekcje płynące z kryzysu

Kryzys pokazał, że potrzebujemy państwa, które będzie dawało nam dobry szpital, urząd, szkołę, będzie dbać o nasze bezpieczeństwo nie tylko w czasie wojny, ale przede wszystkim pokoju.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 2.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Susza

Borykamy się z suszą, ale wciąż mamy wodę w kranach. Co się jednak stanie, gdy za 15-20 lat w niektórych dużych miastach zabraknie zasobów wody pitnej? Musimy działać teraz, ponad granicami. Europejski apel „Trzy rozwiązania na rzecz klimatu i miejsc pracy” podpisało 700 osób publicznych oraz ponad milion obywateli. Ja już ten apel podpisałem.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Edukacja

Państwo ma obowiązek troszczyć się o swych najmłodszych obywateli i zapewnić im jak najlepsze warunki rozwoju. Dlatego w ramach tej Konstytucji postulujemy: -tablet dla każdej uczennicy i każdego ucznia, -szkolne obiady dla wszystkich dzieci -opiekę dentystyczną i psychologiczną w każdej szkole -naukę o zdrowiu -edukację z o zmianach klimatycznych i fake newsach -cotygodniowe wyjście do kina, teatru lub na wydarzenie sportowe -młodzieżowe budżety partycypacyjne w każdej gminie -program Erasmus Junior dla każdej uczennicy i każdego ucznia.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 1.06.2020

edukacja
prezydent2020
Przedszkola i żłobki

Rozwojem cywilizacyjnym naszego kraju jest wyrównywanie szans, także w tym zakresie [edukacji przedszkolnej - przyp MPW]. Po erze budowy kościołów i świątyń, musi nadejść era budowy przez państwo żłobków i przedszkoli. Musi nadejść era wyrównywania szans Polski wschodniej, gdzie 80 proc. dzieciaków nie ma dostępu do żłobka, gdzie większość dzieci nie ma szans, aby marzyć, żeby pójść do przedszkola.

Źródło: fakty.interia.pl

Data obietnicy: 30.05.2020

edukacja
prezydent2020
Cięcia w budżetówce

Jeśli rządzący zaproponowali cięcia pensji w budżetówce, to niech dadzą przykład jako stojący na czele tego sektora i zaczną od siebie, tak jak zrobili to rządzący w innych krajach. Ten rząd jest największy w historii, jest w nim ponad stu ministrów.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 29.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Państwo

Dziś widać, że jak przychodzi trwoga, to wszyscy zwracają się do państwa. I słusznie. Niech ratuje miejsca pracy, firmy, szpitale szkoły. Epidemia pokazała, że potrzebujemy dobrze zorganizowanego państwa, które na dobre i złe będzie brało odpowiedzialność za usługi publiczne na wysokim poziomie. Gdy zabrakło płynów czy maseczek, znaleźliśmy się w poważnym kryzysie. Są sfery, których nie można prywatyzować. Dzika prywatyzacja służby zdrowia doprowadziła do jej zapaści. Dziś zamiast ołowianej armii Macierewicza potrzebujemy pielęgniarek.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Data obietnicy: 28.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wsparcie unijny

Boję się, że wsparcie unijne, którym chwalą się premier i prezydent, do Polski nie trafią, bo te pieniądze są zależne od przestrzegania praworządności. Jeśli premier i prezydent chcą odtrąbić sukces, to powinni od jutra wrócić na ścieżkę praworządności.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 28.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Sąd Najwyższy

- Mamy legalnie wybraną I prezes Sądu Najwyższego? - Oczywiście, że nie. Zostały naruszone procedury, nie ma uchwały (zdaniem „starych” sędziów przedstawienie prezydentowi kandydatów powinno mieć formę uchwały Zgromadzenia Ogólnego – red.).(...) nagle okazuje się, że wola większości się nie liczy, a liczy się interes partyjny. To szykowanie gruntu pod to, co wydarzy się po wyborach prezydenckich. SN przez długi czas był ostatnim bastionem opozycji, wszystkich tych, którzy mieli nadzieję, że będzie szanowana konstytucja. I teraz ten bastion musiał ulec. (...) Dziś już nie ma Sądu Najwyższego, a na jesieni prawdopodobnie nie będzie niezależnego rzecznika praw obywatelskich.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Data obietnicy: 28.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Koronawirus szczepionka

Dlatego apeluję, żeby już dziś przygotować się do wdrażania szczepionki na COVID-19. Oczekuję od premiera Morawieckiego przedstawienia strategii i tego, że szczepionka będzie darmowa.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Data obietnicy: 28.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Wizja prezydentury

Polskę trzeba skleić, ale nie w sposób naiwny – nie chodzi o obywatelskiego prezydenta, który będzie wetował ustawy korzystne dla obywateli. Trzeba postawić na konkretną wizję, a konstytucja powinna być tu drogowskazem. Jeśli mamy autonomię państwa od Kościoła, to trzeba to realizować. Jeśli mamy równość kobiet i mężczyzn, to trzeba to realizować. Tak samo z dostępem do mieszkań.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Data obietnicy: 28.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wsparcie samorządów

Składamy projekt ustawy o wsparciu dla samorządu. Po pierwsze - 50% rekompensaty z powodu strat z PIT i CIT. Po drugie – dotacje celowe na usługi publiczne, takie jak ochrona zdrowia czy edukacja. Dotacja celowa powinna również dotyczyć dodatkowych środków na organizację wyborów. Po trzecie - rząd powinien uprościć procedurę składania wniosków o wsparcie dla firm.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 25.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Transformacja energetyczna

Do wydobywania węgla dopłacamy ogromne pieniądze, to nieracjonalne. Lepiej byłoby zapłacić górnikom za to, by zostali w domach, niż by ryzykowali życie. Polska nie przestawi się z dnia na dzień z energetyki opartej na węglu na OZE, odpowiednie zabezpieczenie jest potrzebne. Ale już teraz doprowadzałbym do tego, by w naszym miksie energetycznym było mniej węgla, a więcej odnawialnych źródeł.

Źródło: krakow.wyborcza.pl

Data obietnicy: 22.05.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Podatki od korporacji

Google i Facebook zarobili gigantyczne pieniądze nawet w czasie pandemii, nie płacąc przy tym żadnych podatków. Pan, zakład fryzjerski i szewc – wszyscy płacimy podatki, dlaczego mają ich nie płacić giganci?

Źródło: krakow.wyborcza.pl

Data obietnicy: 22.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Media publiczne

30% Polek i Polaków ma dostęp wyłącznie do mediów publicznych. Żadnemu politykowi nie wolno im odebrać jedynego okna na świat. Nie wolno tego okna zamurować - je po prostu trzeba porządnie umyć! Wróćmy do Paktu dla Mediów Publicznych z 2011 roku. Marzy mi się polskie BBC – media publiczne, które są szanowane i podziwiane, które są źródłem rzetelnej informacji i szeroko dostępnej kultury. Oddajmy TVP i Polskie Radio pod kontrolę społeczeństwu obywatelskiemu. One naprawdę nie muszą być partyjnymi łupami.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 21.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Zielona energia

Dzisiaj potrzebujemy także bezpieczeństwa energetycznego, a nie opowiadania bujdy o tym, że węgla nam wystarczy na 200 lat, jak mówi pan prezydent. Potrzebujemy inwestycji w odnawialne źródła energii, uczestnictwa w wielkim, największym projekcie europejskim Nowego Zielonego Ładu. Nie ma planety B. Więc albo o nią zadbamy, albo wszyscy przegramy tę wojnę.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Obronność

Pan prezydent z panem Macierewiczem bawią się ołowianymi żołnierzykami w armię. Ludzie mówią, że prawdziwym niebezpieczeństwem jest susza, pandemia, kryzys gospodarczy. To są prawdziwe problemy dzisiaj Polek i Polaków. Dzisiaj zamiast F-35, o których tutaj rozmawialiśmy, my nie potrzebujemy F-35, bo te F-35 nie ugaszą pożaru w Biebrzy, nie sprawią, że zestrzelimy koronawirusa. My dzisiaj zamiast pseudo-armii Macierewicza, potrzebujemy armii pielęgniarek, które są dobrze wynagradzane.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Unia Europejska

Szanowni państwo, jestem jedynym kandydatem tutaj dzisiaj, który nie konserwuje tego systemu, który dzisiaj powoli doprowadza do tego, że Polsce bliżej jest do Białorusi i Rosji, niż krajów Europy zachodniej. Polska dzisiaj jest częścią Europy. Jesteśmy i możemy być bijącym, tętniącym sercem tej Europy. Jako członek Parlamentu Europejskiego, a wcześniej Rady Europy, zawsze będę zabiegał o to, żeby nasza gospodarka integrowała się z gospodarką UE, ale także, żebyśmy integrowali nasze prawa, żeby Polki miały takie same prawa, jak Francuzki czy Niemki. A dzisiaj tak nie jest, bo piekło kobiet, także utrzymywane przez tych wszystkich konserwatystów, niestety nadal funkcjonuje. Żeby Polska także była krajem świeckim, a dzisiaj niestety nie jest, bo oni są strażnikami tego układu. Będę zabiegał także o to, o co dzisiaj progresywni prezydenci, premierzy walczą, o wielki, nowy plan Marshalla dla Europy.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Pierwsza wizyta zagraniczna

W kwestiach polityki zagranicznej musimy przede wszystkim budować mosty, a nie mury. Szczególnie ze Wschodem, gdzie rządzący także niestety popsuli bardzo dużo. Dzisiaj Polska jest osamotniona, widzimy to w polityce zagranicznej. Oczywiście mamy stosunki z prezydentem Trumpem, który jest nieobliczalny, albo z nieistniejącym San Escobar. Tylko nie da się w takim osamotnieniu prowadzić racjonalnej polityki. Naszym partnerem powinni być Niemcy i Francuzi, razem z nimi powinniśmy budować trójsojusz i to właśnie te stolice odwiedzę jako prezydent. Powinniśmy wzmacniać naszą obecność w NATO i w UE. Powinniśmy doprowadzić do tego, że w końcu Polska wstanie z kolan, tak, jak zapowiadało to PiS.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Małżeństwa jednopłciowe

W polityce trzeba mieć czasami odwagę, żeby powiedzieć coś, co może nie jest popularne, ale sprawia, że ludziom żyje się po prostu szczęśliwiej i lepiej. Kiedy byłem w sejmie, głosowałem przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego, ale w tej drugiej sprawie uważam, że jak równość, to równość. Bo na to, jeżeli chcecie być strażnikami konstytucji, umówiliśmy się właśnie w tej konstytucji. Na równość.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Praworządność

Nie będę wiernym sługą swego pana, który będzie podpisywał wszystko tym długopisem. Będę podpisywał tylko te ustawy, które służyć będą Konstytucji i Polkom i Polakom.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Mieszkalnictwo

Ale symbolem polityki społecznej dzisiaj jest pani Jolanta Brzeska, żywcem spalona, obrończyni praw lokatorskich. 4 miliony ludzi dzisiaj w Polsce ma kredyty hipoteczne, 3 miliony ludzi, w tym wielu młodych ludzi, czeka na swoje mieszkanie. To trzeba uregulować. Zrobiłem to w Słupsku. I zrobię to w całej Polsce - stworzę wielki program budowy tanich mieszkań na wynajem.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kryzys

PiS niestety zostawił wiele ludzi bez pomocy. Ratuje dzisiaj banki, a nie ludzi. Już 2 mln Polaków jest bez pracy. Pracy zresztą, która do tej pory była nisko opłacana. 3 mln ludzi zostało wypchnięte na samozatrudnienie, na umowy śmieciowe, na umowy, które były nisko opłacane. Rozmawiałem ostatnio z panem Michałem z podlaskiego. Pan Michał jest ratownikiem medycznym, zarabia miesięcznie niecałe 2 tys. zł. Niestety jest w kwarantannie, bo pomagał innym. Wypchnięty na samozatrudnienie zastanawia się, czy dostanie wynagrodzenie, bo nie jest zatrudniony na umowę o pracę. Takich ludzi w Polsce są miliony, dlatego jeśli zostanę prezydentem, w ciągu stu dni doprowadzę do tego, żeby zlikwidować umowy śmieciowe. Żeby ludzie w końcu pracowali na godnych warunkach i dostawali dobrą płacę.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wybory w maju

(...) musimy stworzyć obywatelski szeroki ruch kontroli wyborów. Musimy zagłosować po to także, żeby mieć później możliwość zaskarżenia tych wyborów. Jestem członkiem Parlamentu Europejskiego i wierzę też, że sądy europejskie, Europejski Trybunał Sprawiedliwości jest także tym sądem, w którym możemy szukać sprawiedliwości. Musimy tym bardziej być solidarni właśnie z Europą, żeby dzisiaj w tej solidarności obronić Polskę przed Kaczyńskim i Dudą.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
500+

(...) Ja sam wiem, co to jest ubóstwo i bieda, bo byłem prezydentem Słupska i widziałem, jak 500+ pomaga wielu rodzinom i dzisiaj nic, co dane, nie może być zabrane. Niewidzialna ręka wolnego rynku wypchnęła zbyt dużo ludzi za burtę. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Emerytury

(...) ważne jest, żeby emeryci dostawali godne emerytury. Pół miliona polskich emerytów dostaje emeryturę poniżej 1000 zł, ale 13. emerytura nie jest rozwiązaniem. To są 3 zł dziennie. Można za to kupić trzy bułku. Emeryci powinni każdego miesiąca dostawać (...) normalną emeryturę a nie jałmużnę, jak wielu dzisiaj.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Unia Europejska

(...) przez 8 lat mojej pracy w Radzie Europy, dzisiaj w Parlamencie Europejskim, zawsze broniłem racji stanu naszego kraju (...) i nie pozwolę na to, żeby za wszystkie niegodziwości polskiej władzy, rządzu Prawa i Sprawiedliwości płacili zwykli ludzie i dlatego trzeba doprowadzić do tego (...) żeby rachunki za swoje bezprawie płacił Kaczyński, Duda i Morawiecki, żeby środki unijne bezpośrednio trafiały do firm, do pracowników, do organizacji pozarządowych i do samorządów, żeby nie karać ludzi, a karać ten beznadziejny rząd PISu.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Unia Europejska

Kiedy prawica straszyła Polki i Polaków Unią Europejską lewica wprowadzała 16 lat temu Polskę do Unii Europejskiej i nie pozwolę, żeby ktokolwiek Polskę wyprowadzał z tej Unii Europejskiej, bo to jest zobowiązanie wobec przeszłych pokoleń, ale także przyszłych pokoleń (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Religia w szkole

(...) umówiliśmy się na to w Konstytucji, że rozdzielamy państwo od Kościoła i tylko Lewica ma odwagę powiedzieć, że trzeba wyprowadzić w końcu lekcję religii ze szkół. Kosztuje nas to każdego roku 2 mld zł. Te 2 mld zł moglibyśmy przeznaczyć, zamiast budować świątynie albo utrzymywać armię 45 tys. katechetów, na przykład na wsparcie psychologów i psychiatrów dziecięcych, żeby byli w każdej szkole. Można naprawdę przeznaczyć na wiele ciekawszych rzeczy. Kościół sobie poradzi. (...) Pora nareszcie odważnie to zmienić tak jak w każdym normalnym europejskim kraju.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

edukacja
prezydent2020
Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci

(...) chciałbym, żeby politycy w końcu byli w polityce dla zmiany, dlatego żeby ludziom żyło się po prostu lepiej. Potrzebujemy więcej empatii od polityków (...) ta niesprawiedliwość, która dotyka wielu dzisiaj ludzi, jest naszą wspólną niesprawiedliwością i prezydent powinien to zauważać i roziwązywać te problemy.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci

(...) To są wybory na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, który jest strażnikiem Konstytucji. Umówiliśmy się w tej Konstytucji, że wszyscy ludzie mają równe prawa i prezydent nie może za każdym razem, kiedy ma trudne pytanie, odwracać głowę i udawać, że skieruje ustawę gdzieś tam do Trybunału Konstytucyjnego (przecież wiemy, że on nie funkcjonuje), czy zrobi referendum. Nie organizuje się referendum w sprawie praw człowieka. (...) po prostu w naszej kulturze prawnej tak się nie dzieje (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci

(...) Umówilismy się w Konstytucji, że wszyscy ludzie są równi, że nikt nie powinien mieć większych lub mniejszych praw. Po prostu wprowadźmy w końcu takie same prawa jak mają Europejki i Europejczycy w większości europejskich krajów. Jak równość, to równość.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wybory w maju

Chyba wszyscy zgadzamy się co do tego, że te wybory w maju nie powinny się odbyć, bo Polki i Polacy zajęci są troską o swoje bezpieczeństwo finansowe i zdrowotne. Razem przez te lata spotykaliśmy się na protestach pod sądami, protestach przeciwko niszczeniu Puszczy Białowieskiej, przeciwko łamaniu Konstytucji. Dzisiaj mamy różne zdanie na temat tego, czy iść głosować, czy nie iść głosować. Rozumiem zarówno jedne jak i drugie argumenty i apeluję, abyśmy nie dzielili ludzi na tych, którzy w tej sprawie są przyzwoici i nieprzyzwoici, bo wszyscy kochamy Konstytucję i wszyscy kochamy demokrację. (...) Wybraliśmy różne drogi - powinniśmy je szanować.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Sądy

(...) Dzisiaj zwykły Kowalski, zwykły Polak, Polka mogą mieć poczucie, że to państwo jest silne wobec zwykłego człowieka, kiedy za kradzież batonika odpowiada się przed sądem, ale słabe wobec polityków. Tak dalej być nie może. Państwo musi tak skonstruować ten system, żeby ludzie rozumieli stanowione prawo, żeby wyroki były zrozumiałe dla zwykłego człowieka, żeby sąd był blisko człowieka, żeby każdy człowiek miał dostęp do sprawiedliwości. Tak dzisiaj nie jest. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Koronawirus: gospodarka

(...) myślę, że to jest największe rozczarowanie dla Polek i Polaków, że dzisiaj kiedy trzeba ratować miejsca pracy, kiedy trzeba wprowadzać programy, które realnie będą pomagały (np. świadczenia kryzysowe, które ja proponuję, w wysokości 2100 zł), Andrzej Duda nadal myśli o tych, którzy noszą legitymację PiSu. Nie jest prezydentem wszystkich Polaków. Jest prezydentem tylko tych, którzy należą do jego partii, bo nigdy pępowiny z PiSem nie przeciął.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Trybunał Stanu

Jeden z polityków PiSu powiedział ostatnio, że "albo będziemy rządzić, albo będziemy siedzieć", więc ja mam jasną odpowiedź dla was: będziecie siedzieć. Nie załatwiła tego Platforma Obywatelska z PSLem, kiedy rządzili i była taka szansa, żeby postawić i Kaczyńskiego i Ziobrę przed Trybunałem Stanu i tego nie zrobili. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Druga tura wyborów

Polska to dobro wspólne i trzeba zawsze myśleć o naszej wspólnocie. Jeżeli to pomoże przegonić PiS, Kaczyńskiego, Morawieckiego i Dudę, z wielką przyjemnością będę wspierał każdego prodemokratycznego kandydata czy kandydatkę.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wybory w maju

Polki i Polacy wierzą w demokrację i zawsze w tego typu sytuacjach zachowywali się przyzwoicie, dlatego apeluję o to, żebyśmy jednak uczestniczyli w tych wyborach, nie tylko dlatego żeby pokonać Dudę, ale także dlatego żeby zbierać właśnie dowody na wszystkie bezeceństwa tej władzy, na te wszystkie złe rzeczy (...), na te wszystkie niegodziwości. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Wybory w maju

(...) Jest część kandydatów, ja do nich należę, którzy uznali, że nie schodzą z pola bitwy, że zamierzają nadal walczyć, że nie jest im wszystko jedno. I wszyscy, którzy tutaj siedzimy [debata Newsweeka - przyp. MPW] zgadzamy się co do tego, że trzeba bronić ojczyzny, że trzeba bronić demokracji. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Inne z działu klimat

W Słupsku ograniczałem transport samochodów osobowych do centrum miasta, zamykałem kolejne ulice i dlatego dzisiaj Słupsk jest jednym z niewielu miast w Polsce, które ma w miarę czyste powietrze. I jestem z tego dumny. I da się to zrobić.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Strategia klimatyczna

Ludzie muszą czuć, że mają pożytek z transformacji energetycznej, trzeba podłączyć ludzi do sieci ciepłowniczej, żeby nie byli zmuszeni, żeby nie byli niewolnikami korzystania z węgla. Trzeba doprowadzić do tego, żeby mieli alternatywę, żeby stali się konsumentami, żeby tak jak robią zapasy na zimę przetworów, mogli robić zapasy energii na zimę. Tak robi Europa, tak robi świat.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Inne z działu klimat

Kilka tygodni temu odwiedziłem prezydentów i burmistrzów na Śląsku, z tymi rozmawiałem właśnie na ten temat [praca dla górników, gdy dojdzie do zaprzestania wydobywania węgla - przyp. MPW] i oni wszyscy mi mówią: my wszyscy tworzymy szkoły zawodowe, które są alternatywą dla tych wszystkich rodzin górniczych, które już dzisiaj wiedzą przecież, że era wydobywania węgla nie tylko w Polsce, ale na świecie, się kończy. Są na to pieniądze.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Strategia klimatyczna

Nie rozumiem, dlaczego dzisiaj polska sprowadza 13,5 mln ton węgla od Putina z Rosji, finansując jego antypolską propagandę. Dlaczego 10 mld zł dokładamy do wydobywania węgla w Polsce, a nie przekażemy tych środków na rozwój zielonej energii, na korzystanie z naszego polskiego słońca i polskiego wiatru.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Klimat: pozyskiwanie funduszy

Dzisiaj mamy też narzędzia, które mogą wspierać nas w tej zielonej transformacji. Jestem europarlamentarzystą, członkiem komisji budżetowej i pracujemy np. nad europejskim zielonym ładem, nad funduszem sprawiedliwej transformacji. Tam są realne środki, z których można skorzystać, żeby odważnie zrobić krok do przodu.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Oczyszczanie powietrza:strategia

Trzeba też wprowadzić wiele innych rozwiązań, np. skończyć z tymi uchwałami antysmogowymi przyjmowanymi albo nie przez województwa, […] trzeba przyjąć ustawę ogólnopolską, która po prostu raz na zawsze obejmie cały nasz kraj ochroną przed złym powietrzem.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Strategia klimatyczna

Są potrzebne konkretne inicjatywy, np. ogólnopolska ustawa antysmogowa, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, odważna decyzja odchodzenia od węgla, dofinansowania do podłączania sieci ciepłowniczych dla samorządów, czy wymiana pieców grzewczych. To są inicjatywy, które prezydent może podejmować, kiedy rząd, czy większość parlamentarna, nie ma takiej inicjatywy z różnych względów.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Ochrona zwierząt

Jako przyszły prezydent, jeśli zostanę wybrany, będę także inicjował konkretne inicjatywy ustawodawcze. [...] Powołam rzecznika praw zwierząt czy będę konsultował, bo samo powoływanie rad konsultacyjnych nie rozwiązuje problemu.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Klimat: polityka węglowa

Można wprowadzić odpowiednią edukację, gdzie ci młodzi ludzie, kolejne pokolenia, będą po prostu miały szansę wykonywać inne zawody. Przecież dzisiaj już wiemy, że tych górników już nie jest tylu, ilu było w latach 90., jest znacznie mniej, więc są alternatywy, są programy, jest nowy zielony ład. Gdybyśmy dzisiaj zresztą wysłali wszystkich górników na pensje, które oni dzisiaj dostają, żeby nie musieli wydobywać tego węgla, to i tak byłoby to bardziej opłacalne, niż dokładanie kolejnych 10 mld zł każdego roku do wydobycia węgla w Polsce.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Koronawirus: propozycje

Przedstawimy premierowi pięć punktów, które mogą pomóc w rozwiązaniu kryzysu. Pierwszy punkt dotyczy praw pracowników. Chcielibyśmy, podobnie jak to ma miejsce w Danii, doprowadzić do sytuacji, w której osoby zatrudnione na umowę o pracę po prostu tej pracy nie będą traciły. Mogą ją stracić ze względu na trudną sytuację wielu przedsiębiorstw. Może się to zmienić w momencie, kiedy państwo doprowadzi do wsparcia finansowego i wypłaty 75 proc. wynagrodzenia pod jednym warunkiem, że nikt kto otrzyma takie wsparcie, nie zostanie zwolniony z tej pracy. Drugie rozwiązanie, które proponujemy dotyczy osób zatrudnionych na tzw. umowy śmieciowe, umowy cywilno-prawne, czy osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Takie osoby powinny dzisiaj być objęte wsparciem w stu procentach wynagrodzenia minimalnego, czyli wypłacane wynagrodzenie minimalne pozwalające utrzymać płynność finansową. Ci ludzie są najbardziej narażeni na wpadnięcie w spiralę zadłużenia. Trzecia rzecz to wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw, to wsparcie w utrzymaniu płatności, jeśli chodzi czynsz, najem, płatność za gaz, prąd, bieżące rachunki. Tutaj państwo także musi interweniować, doprowadzić do tego, że mikroprzedsiębiorstwa, które często są fundamentem wielu lokalnych gospodarek, po prostu będą mogły funkcjonować, nie tylko zatrudniając swoich pracowników, dzięki wsparciu państwa, ale także utrzymując płynność finansową. Czwarta rzecz to zawieszenie kredytów. Państwo musi doprowadzić do tego, że banki będą zobligowane, że przy zgłoszeniu wniosku o zawieszenie kredytu przez mikroprzedsiębiorcę czy przez inne podmioty do tego, żeby to zawieszenie kredytu miało miejsce. Zawieszenie kredytu na okres kilku miesięcy, dlatego żeby ta gestia decyzji nie była tylko w rękach banku. Banki mogą kierować się swoim własnym interesem. Piąty punkt to wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw o tanie kredyty z BGK, które będą celowane dla tych wszystkich, którzy dzisiaj potrzebują zastrzyku finansowego. Takie rozwiązania są wdrażane dzisiaj w wielu krajach. Wiele przedsiębiorstw oczekuje, że kredyty nie będą teraz oprocentowane.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 19.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Koronawirus: kampania

Ja założyłem swoje studio, z którego także prowadzę spotkania. Spotykam się z państwem także za… dzięki zaproszeniu pani redaktor. I wydaje mi się, że w ten sposób trzeba jeszcze próbować prowadzić tą kampanię. Ale na pewno dobrze by było, żebyśmy podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego podjęli ten temat. Ja go podejmowałem zresztą na ostatniej radzie, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Myślę, że celowo też, że prezydent Duda i jego zaplecze polityczne, czyli PiS, obserwują sytuację. Jeżeli sondaże będą dla prezydenta Dudy przychylne, dobre, to wybory odbędą się 10 maja. Jeżeli nie poprawi swoich sondaży, tak żeby wygrywać w I albo II turze, to wybory zostaną przełożone, ale to jest cyniczne rozgrywanie sytuacji. To nie jest coś, co moralnie jest także w 100% czyste.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Data obietnicy: 17.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: kampania

Wszystkie biura poselskie posłów i posłanek lewicy są przekształcone dzisiaj także w infolinie. Jesteśmy do państwa dyspozycji, jeżeli macie państwo pytania, jeżeli potrzebujecie pomocy.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 17.03.2020

ochrona zdrowia
koronawirus
prezydent2020
Koronawirus: gospodarka

Rada Gabinetowa to jest jedno środowisko polityczne. Tam często niewygodnych pytań się nie zadaje, a opozycja jest od tego, żeby uspakajać, ale także w momencie, kiedy coś nie działa, jak np. kwestie dot. praw pracowniczych czy funkcjonowania przedsiębiorstw, żeby te pytania zadawać. I chciałbym zadać w imieniu opozycji te pytania. Szczególnie że przedstawiłem pakiet an… pakt antykryzysowy, który odpowiada na wiele tych problemów związanych właśnie z prawami pracowniczymi. W Polsce jest prawie 3 mln osób pracujących na umowy cywilnoprawne, czyli inne niż umowy o pracę, i dzisiaj ich sytuacja jest niepewna. Jest wielu małych przedsiębiorców, którzy po prostu za chwilę zaczną bankrutować, bo jeżeli nie… nie prowadzą swojej działalności, nie dają usług, zamykają bary czy restauracje, to siłą rzeczy będą po prostu zamykali swoją działalność, a to może skończyć się prawdziwą katastrofą. Nie tylko dla gospodarki, ale dla wielu tysięcy, jeśli nie milionów, polskich rodzin.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Data obietnicy: 17.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Koronawirus: wybory

Wybory prezydenckie mogą poczekać. Mogą się odbyć w innym terminie, to nie zaszkodzi polskiemu bezpieczeństwu, polskiej demokracji, jeżeli one odbędą się za kilka miesięcy czy rok później. Na pewno trzeba doprowadzić do takiej sytuacji, w której będziemy mieli poczucie bezpieczeństwa. Bo przykład francuski pokazuje, a odbyły się tam w ten weekend wybory lokalne, że jeżeli nie ma poczucia bezpieczeństwa, jeżeli ludzie nie są pewni co do tego, że nie zarażą się koronawirusem to po prostu do tych wyborów nie przychodzą. (...) Prezydent Macron w trybie pilnym podjął decyzję o przełożeniu drugiej tury wyborów. Ten sam model może czekać Polskę, jeżeli wybory odbędą się w Polsce.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: wybory

Powinna się odbyć Rada Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie opozycja spotka się z prezydentem, z premierem. Poznamy prawdziwy obraz sytuacji. (...) Prezydent powinien być bardziej roztropny. Zamiast przebierać się w mundurek harcerski powinien być przede wszystkim mężem stanu, który kontroluje sytuacje, który wzywa do zachowania procedur bezpieczeństwa, samemu dając dobry przykład, a dzisiaj tak niestety nie jest. No i w przypadku wyborów powinien doprowadzić do tego, że się spotkamy i porozmawiamy co do przyszłości tych wyborów, które teraz nie są fair.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: wybory

De facto kampanii prezydenckiej nie ma, chociaż teoretycznie ona jest - w związku z tym trzeba na poważnie zastanowić się i podjąć działania, czy nie zawiesić kampanii, czy nie przesunąć terminu wyborów, ale tę decyzję musimy podjąć wspólnie, ponad podziałami, podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego (...) Apeluję jednocześnie do pana prezydenta o to, żeby zachował rozwagę. Te podróże po Polsce, te spotkania także pana prezydenta i innych narażają na ryzyko, więc apeluję tutaj o rozwagę.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 16.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: wybory

Ja na razie nie widzę przesłanek do wprowadzenia stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej, bo to nie jest ta sytuacja jeszcze. Ale wiem, że ta największa fala [zachorowań na koronawirusa - MPW] dopiero nadchodzi.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Data obietnicy: 13.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: wybory

Pandemia #Koronawirus będzie w Polsce narastała. Działania powinny polegać na zapewnieniu bezpieczeństwa Polkom i Polakom. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to będziemy ze zrozumieniem przyjmowali decyzje o przesunięciu terminu wyborów.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 12.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: Kościół

Wystosowałem apel do Episkopatu o zawieszenie mszy świętych. Polscy hierarchowie, wzorem hierarchów włoskich czy słowackich, powinni bezpieczeństwo wiernych traktować priorytetowo i zachęcać do uczestnictwa w transmisjach mszy.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 12.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: Współpraca

Wezwałem dziś pozostałych kandydatów do dyskusji nad #PakietAntykryzysowy #Polska2020. Z epidemią #koronawirus musimy walczyć wspólnie. Ja jestem gotów do współpracy z każdym, kto bezpieczeństwo Polek i Polaków stawia na pierwszym miejscu, to jest polska racja stanu.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 12.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Rynek pracy

Ochrona prawa pracy powinna być rozszerzona na wszystkich pracowników, również tych zatrudnionych na inne umowy niż umowy o pracę.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 12.03.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus: pracownicy

(1) Wynagrodzenie na chorobowym płatne w 100% - Dziś wiele osób obawia się iść na zwolnienie ze względu na utratę części wynagrodzenia. Jednocześnie chodzenie do pracy podczas choroby sprzyja rozprzestrzenianiu się infekcji. Choroba nie może zagrażać bezpieczeństwu finansowemu rodzin w Polsce. (2) L4 przez 3 dni na podstawie oświadczenia pracownika - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której ktoś chory idzie do pracy z obawy, że nie dostanie zwolnienia. Albo że biegnie do lekarza, gdy wcale nie jest chory, i ryzykuje zakażenie. (3) Rozszerzenie praw pracowniczych na umowy zlecenia - dziś osoby zatrudnione na jednoosobowej działalności gospodarczej oraz na umowach o dzieło, nie mają podstawowego zabezpieczenia w przypadku choroby. Mówimy tu o ponad trzech milionach osób. Tak nie może być. Żadna z takich osób nie powinna być pozbawiona wsparcia."

Źródło: lewica2019.pl

Data obietnicy: 11.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Koronawirus: szpitale

Lekarze, pielęgniarki i personel pracujący w szpitalach i karetkach to prawdziwe bohaterki i bohaterowie w walce z epidemią. Pracują, pomimo zagrożenia własnego zdrowia, żeby chronić zdrowie i bezpieczeństwo innych. Nie może ich zabraknąć. Ich praca, szczególnie teraz, musi zostać doceniona. 1. Dodatkowe 50% stawki dla lekarzy i personelu medycznego leczącego pacjentów z koronawirusem za nadgodziny - personel medyczny miał fatalne warunki płacowe, zanim pojawił się jakikolwiek wirus. Teraz czeka ich jeszcze więcej wysiłku. Musimy ich za to wynagrodzić. 2. Specjalna dotacja dla każdego szpitala, w którym wystąpiło podejrzenie koronawirusa - tak samo jest ze szpitalami. Zadłużenie szpitali to nie nowy problem. Nie możemy pozwolić, by koronawirus zrujnował je na zawsze. Ale przede wszystkim, musimy dopilnować, by wszystkie były gotowe na sytuację powiększenia się liczby chorych. 3. Stworzenie funduszu na odszkodowania i pomoc dla personelu medycznego pracującego z pacjentami z koronawirusem na wypadek zakażenia.

Źródło: lewica2019.pl

Data obietnicy: 11.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: gospodarka

Epidemia to także zagrożenie dla gospodarki, a potencjalne efekty kryzysu gospodarczego mogą zostać z nami dużo dłużej niż sama epidemia. Dlatego musimy temu przeciwdziałać już dziś. (1) Finansowanie składek ZUS z budżetu na 6 miesięcy w firmach, które ucierpiały w wyniku epidemii - by pomóc firmom przetrwać najtrudniejszy okres. (2) Chorobowe płatne przez ZUS od pierwszego dnia zwolnienia chorobowego - przedsiębiorcy będą się mierzyć z wieloma zwolnieniami chorobowymi swoich pracowników. Nie możemy pozwolić, by tracili na tym ani przedsiębiorcy,ani pracownicy. (3) Specjalny, tani kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego dla firm, które odnotowały straty w wyniku rozprzestrzeniania się wirusa - dużo problemów mają obecnie firmy z sektora gastronomii, transportu, turystyki i hotelarstwa, kultury i rozrywki. To tysiące miejsc pracy. Nie możemy pozwolić im upaść.

Źródło: lewica2019.pl

Data obietnicy: 11.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Koronawirus: współpraca

Deklaruję współpracę z prezydentem i rządem w sprawie walki z zagrożeniem jakim jest koronawirus. Powinniśmy działać wspólnie, ponad podziałami politycznymi. Polki i Polacy muszą mieć poczucie, że instytucje państwa mają kontrolę nad sytuacją. W tym czasie powinniśmy budować szeroki front jedności. Rady Bezpieczeństwa Narodowego powinny odbywać się teraz regularnie, do czego namawialiśmy prezydenta Andrzeja Dudę. Dziś spotykamy się 2 miesiące po pierwszych doniesieniach o koronawirusie.

Źródło: lewica2019.pl

Data obietnicy: 11.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: wojsko

(1) Dotacja dla Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii - laboratoria wojskowe, które mają walczyć z epidemią koronawirusa, doznały ostatnio poważnych strat kadrowych. Nie czas na rozliczenia, czas na dotację na zakup testów i sprzętu, które pomogą rozpoznawać i opisywać przypadki w Polsce. (2) Dofinansowanie i zaopatrzenie dla wojska na wsparcie w przypadku masowej kwarantanny - jeśli dojdzie do najtrudniejszej sytuacji i wprowadzona zostanie masowa kwarantanna, wojsko musi być gotowe do wsparcia. Ktoś będzie musiał sprawdzać stan zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, dystrybuować racje żywnościowe.

Źródło: lewica2019.pl

Data obietnicy: 11.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
bezpieczenstwo i obronność
NATO oraz dobre stosunki z sojusznikami

Potencjał obronny Polski jest bardzo ograniczony w stosunku do Rosji i innych naszych mocarstwowych sąsiadów. I trudno sobie wyobrazić, by w najbliższym czasie mogło się to zmienić. W związku z tym naszą siłą jest obecność w NATO i dobre stosunki z sojusznikami. Dziś jest tak, że jesteśmy ze wszystkimi skłóceni.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 10.03.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Koronawirus: Współpraca

Dzisiaj najważniejsze jest też, żebyśmy uspokajali sytuację, żebyśmy wspierali także ministra zdrowia i prezydenta i premiera w rozwiązywaniu tych sytuacji. Bo można oczywiście powiedzieć, że nie starczy tego sprzętu [medycznego – przypis MPW], ale warto się też zastanowić, co zrobić, żeby naprawdę wystarczył ten sprzęt. I to jest nasze zadanie, wszystkich ponad podziałami.

Źródło: go.tvn24.pl

Data obietnicy: 10.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Relacje z Francją

Francja ma inne interesy niż Polska, ale byłoby dobrze, gdybyśmy potrafili stworzyć z Francją przestrzeń do interesów wspólnych. Dziś tego nie ma. Dziś Polska jest wykluczona ze stołu europejskiego. Jesteśmy na kolanach.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 10.03.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Wydatki na armię

- Czy jest pan za zwiększeniem wydatków na armię w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji? - My już wykonujemy swoje zobowiązania. Trzeba jedynie lepiej te pieniądze wykorzystywać. Nie na zakup F-35 bez offsetu i przetargu. Musimy przygotować się na nowe wyzwania, np. na cyberataki. Stworzyć naszą cyberarmię, wspierać taki rozwój polskiego wojska, który będzie odpowiadał na wyzwania XXI i XXII wieku. A nie bawić się w groteskowe Wojska Obrony terytorialnej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 10.03.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Europejska Armia

- Po 1989 roku konsekwentnie wspieraliśmy NATO jako podstawę polskiego bezpieczeństwa, a zgłaszany przez Francję pomysł europejskiej armii torpedowaliśmy. Co pan o tym sądzi? - To był błąd. Dziś przyglądam się z bliska, jak funkcjonuje PESCO i widać, że ten mechanizm się sprawdza. Uważam, że byłoby dobrze, gdyby Polska bardziej zaangażowała się w ten model. Pełne uzależnienie od USA, przy całej nieprzewidywalności Trumpa, jest dla nas ryzykowne. W tym czasie nasi sojusznicy swoje siły wzmacniają, a my je osłabiamy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 10.03.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Koronawirus: Specustawa

Zrobimy wszystko, żeby wspierać rząd w ewentualnych poprawkach dotyczących specustawy. Specustawa jest takim kredytem zaufania, który dajemy temu rządowi i uważam, że w tej sytuacji musimy ponad podziałami współpracować ze sobą.

Źródło: go.tvn24.pl

Data obietnicy: 10.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: media

(1) Powołanie przy ministrze zdrowia Rady ds. Mediów i Informacji Publicznej, złożonej z 5 grup: 1. przedstawicieli rządu, 2. lekarzy, 3. organizacji pozarządowych, 4. przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych, 5. przedstawicieli mediów o zasięgu ogólnopolskim - W czasie epidemii szczególnie ważne jest, by media przekazywały opinii publicznej rzetelne informację. I żeby Polki i Polacy mieli pewność, że mogą tym informacjom ufać. Nad rzetelnością informacji przekazywanych Polkom i Polakom powinny czuwać środowiska rządu, opozycji, mediów publicznych i komercyjnych, organizacji społecznych. (2) Ochrona przed fake newsami - weryfikacja informacji (factchecking) w mediach społecznościowych przy współpracy z organizacjami pozarządowymi - epidemia to idealny moment dla rozsiewania paniki przy pomocy fałszywych informacji. Musimy temu przeciwdziałać. (3) Kampania informacyjna w mediach tradycyjnych, mediach społecznościowych, na nośnikach tradycyjnych i w Internecie.

Źródło: lewica2019.pl

Data obietnicy: 9.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: rodzice

(1) Wprowadzenie zasiłku opiekuńczego dla samozatrudnionych i na umowach cywilnoprawnych - co stanie się, gdy zamkniemy szkoły? Kto będzie zajmował się dziećmi. Część rodziców będzie mogła przejść na zasiłek wychowawczy. Ale co z osobami, które nie mają. (2) Wprowadzenie programów edukacyjnych “Domowe przedszkole” i “Domowa podstawówka” w telewizji publicznej - w ramach organizowania czasu dzieciom po zamknięciu szkół.

Źródło: lewica2019.pl

Data obietnicy: 9.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Walka z wykluczeniem

Chciałbym z tego miejsca zadeklarować, że jako lewicowy kandydat na prezydenta, będę z dużą wrażliwością podchodził do problemów biedy, wykluczenia i marginalizacji osób starszych - na konferencji prasowej #PolskaGodności

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 4.03.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus: Specustawa

Musimy się zastanowić, co dalej z tą ustawą, kiedy ona już zacznie funkcjonować. Bo zgadzam się, że jest ona niebezpieczna obywatelsko, jeśli chodzi o prawa człowieka i może być wykorzystana do celów, do których nigdy nie powinna była być użyta, czyli na przykład ograniczenia praw człowieka, czy obywatelskich, czy właśnie w kampanii wyborczej może posłużyć prezydentowi Dudzie i obozowi PiS-u do jakichś prób manipulowania. Ale to jest gdybanie dzisiaj. Trzeba zachowywać się tutaj racjonalnie i spokojnie szukać rozwiązań, które będą nas uchronić i minimalizować tego koronawirusa, który albo już jest w Polsce albo zaraz będzie. To jest kwestia tylko czasu.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus

Inne są emocje wokół grypy a inne emocje dzisiaj wokół koronawirusa. Trzeba pamiętać, że nie ma szczepionki na koronawirusa, że jednak nie wiemy, w jakim kierunku to się będzie rozprzestrzeniało. Że jednak tu jest więcej pytań niż odpowiedzi niż w przypadku grypy. Z grypą się oswoiliśmy, grypę wiemy jak traktować, mamy odpowiednie procedury. Z koronawirusem nie wiemy tego i to jest jednak inna sytuacja.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Emerytury

Proponujemy minimalną emeryturę, która będzie gwarantowała godne życie - 1600 zł na rękę oraz rentę w wysokości 1200 zł. To jest minimum, które pozwoli na poczucie sprawiedliwości społecznej emerytom i rencistom.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 3.03.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
500+

- 500 plus to nie był lewicowy pomysł? - Był, ale już nie działa niestety, To tez rozczarowanie dla wyborców PiS-u, bo okazuje się ze dali 500 plus, a z drugiej strony portfel jest chudszy 5 lat temu. Jest 600 minus, niestety.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.03.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Emerytury

Dzisiaj wychodzimy z ważną inicjatywą emerytur stażowych. Będą one wypłacane po 35 latach pracy i osiągnięciu wieku 55 lat dla kobiet oraz po 40 latach pracy i osiągnięciu wieku 60 lat dla mężczyzn.(...) Emerytury stażowe doprowadzą do tego, że wiele osób, szczególnie wykonujących trudne zawody fizyczne, będzie miało gwarancję przejścia w odpowiednim czasie na wypracowaną, na godnie zarobioną emeryturę.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 3.03.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Węgiel i inne źródła energii

Przyjdzie nam także rozwiązać kwestie, której nie rozwiązał żaden dotychczasowy rząd (...) do 2035 roku musimy odejść od węgla, Polska musi byc wolna od smogu, musimy mieć dobry klimat, i my to zrobimy.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 1.03.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
Finansowanie edukacji wyższej

Moim postulatem jest zwiększenie wsparcia na rozwój i innowacje do 2% PKB. To długo oczekiwana zmiana, która sprawiłaby, że w końcu znalazłyby się pieniądze na rozwój uczelni.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 29.02.2020

edukacja
prezydent2020
Emerytury

Polskie prawo zmusza wdowy do wyboru, czy zatrzymają swoją emeryturę, czy część emerytury swojego zmarłego męża. To kończy się życiem za około 1000 zł. Mamy pomysł, jak to rozwiązać - renta wdowia.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 24.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Fundusze UE

Dlatego przyjąłem zaproszenie od głów tych państw, żeby uczestniczyć w tych spotkaniach, żeby tłumaczyć dlaczego te pieniądze na sprawiedliwą transformację, na nowy Zielony Ład, na fundusz spójności, na dobrą wspólnotową politykę rolną powinny trafić także do Polski. Polska nie jest przy stole negocjacji, wbrew temu, co twierdzi pan premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj Polska jest osamotnionym graczem.

Źródło: www.polsatnews.pl

Data obietnicy: 19.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Strategia klimatyczna

Jadę do Brukseli spotykać się z przedstawicielami państw i namawiać ich, żeby cenę za krnąbrność, butę, izolację zapłacił ten rząd, a nie obywatele Polski. Żeby te pieniądze trafiły do samorządów, firm i organizacji pozarządowych. Bo Fundusz Sprawiedliwej Transformacji pozwoli np. wymieniać piece, podłączać do sieci ciepłowniczej bloki, może doprowadzić do tego, że 40 mln ludzie nie będzie umierało od smogu. To jest wielka zielona rewolucja, która może przyjść do Polski i sprawić, że będziemy w końcu oddychali normalnie.

Źródło: go.tvn24.pl

Data obietnicy: 18.02.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
Sądy

[czy działania PiS doprowadzą do Polexitu - przyp. MPW] Już doprowadzają. Dzisiaj sędziowie w wielu krajach unijnych mają wątpliwości co do niezawisłości sędziów, niezależności sędziów. Będzie powoli tak, że wiele spraw będzie negowanych w sądach unijnych. A my przecież jesteśmy częścią ekosystemu sądowego całej UE.

Źródło: go.tvn24.pl

Data obietnicy: 18.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Unia Europejska
Finansowanie służby zdrowia

Proponuję przenieść ciężar ważności np. z finansowania katechetów w szkołach na onkologię, żeby przenieść ciężar ważności z kupowania kolejnych F-35, bomb i rakiet na finansowanie służby zdrowia. Można na to znaleźć pieniądze, tylko trzeba dokonać wyboru.

Źródło: go.tvn24.pl

Data obietnicy: 18.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Strategia klimatyczna

Polska potrzebuje planu na niezależność energetyczną. Dlatego moim celem będzie, byśmy stali się liderem zielonej transformacji w naszej części Europy.

Źródło: robertbiedron.pl

Data obietnicy: 18.02.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
Związki partnerskie

Trzeba cywilizacyjnie dorównywać do tych, którzy już to zrobili. Związki partnerskie są w większości krajów Unii Europejskiej. Polkom i Polakom już dzisiaj w zdecydowanej większości to nie przeszkadza. Trzeba to po prostu, po ludzku, raz na zawsze uregulować.

Źródło: www.polskieradio24.pl

Data obietnicy: 18.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
związki partnerskie
Unia Europejska

Unia, to najpiękniejszy projekt na świecie, szkoda, że Wielka Brytania z niego wychodzi. Musimy zadbać, by Polska nie była następna.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 15.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Relacje w UE

Odbudowa dobrych relacji z UE to pierwszy cel mojej prezydentury (...) Silny i odpowiedzialny prezydent powinien postarać się, by Polska stała się jednym z wiodących krajów w Unii Europejskiej. Musimy powiedzieć, ze oczywiście Stany Zjednoczone i NATO są kluczowe dla polskiego bezpieczeństwa, dzięki wysiłkom prezydenta Kwaśniewskiego i ludzi lewicy, Polska jest dzisiaj w NATO, ale NATO to tylko jeden aspekt, kłóry kładzie nacis na kwestie militarne, a to tylko jedno z wielu narzędzi budowania naszego bezpieczeństwa narodowego, dzisiejsze władze tego nie rozumieją. Jest jedna instytucja która ma instrumenty dyplomatyczne, finansowe i społeczne, największy projekt pokojowy naszego kontynentu, ten projekt nazywa się Unia Europejska. My będziemy się integrować właśnie z Unią Europejską.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 15.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego

Zrobie wszystko, aby polski przemysł zbrojeniowy stał na najwyższym europejskim poziomie. Będę pilnował by nasza technologia wojskowa była kupowana według strategicznego planu, w oparciu o wiedzę ekspercką. (...) Rozwój przemysu jest polską racją stanu, a przemysł zbrojeniowy jest dzisiaj w ruinie.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 15.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Cyberbezpieczeństwo

Pięć lat rządów PiS pokazało, że ta władza nie rozumie zagrożeń współczesnego świata. Wojny informacyjne, ataki propagandowe, konflikty zbrojne - przed tym nie obronią nas Wojska Obrony Terytorialnej." "Żyjemy w dość niespokojnych czasach (...) Do starych zagrożeń geopolitycznych, doszły nowe - związane z cybeatakami i dezinformacją. (...) Brexit jest po części właśnie efektem wielkiej kampanii dezinformacyjnej. (...) Stworzymy cyberarmię, która będzie dbała o cyberbezpieczeńśtwo (...) co roku będę publikował raport przygotowany przez specjalistów z BBNu dotyczący działań propogandowych wymierzonych w Polskę, żeby każdy obywatel wiedział jakich źródeł i jakich mechanizmów trzeba unikać, jakie strony intermetowe sieją antypolską, antyunijną propagandę.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 15.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Nowoczesna armia

Deklaruję się, że będę dbał o żołnierzy, zarówno tych na służbie jak i tych któzy tę służbę zakończyli. Musimy stworzyć najnownocześniejszą armię w tej części Europy i ją stworzymy. Powstanie Centrum Rozwoju Wojska Polskiego. Będzie to ośrodek badawczy. Najlepsi specjaliści i badacze będą pracować nad najlepszymi technologiami dla Wojska Polskiego.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 15.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Nowa strategia bezpieczeństwa kraju

Ostatnia strategia bezpieczeństwa kraju poczhodzi z 2014 roku, tymczasem zmienił się świat, ropoczął konflikt na ukrainie, przez Europę przetoczył się wielki kryzys migracyjny, wzrosło zagrożenie cyberatakami, Wladimir Putin rozpoczął akcję dezinformacyjną przeciw Polsce. Czas na cyberarmię, czas na nową strategię. Zobowiązuję się ze na początku mojej kadencji przygotuję nową strategię "Bezpieczna Polska 2020" to jest nasz cel. Strategia ta zawierać będzie plan modernizacji nowej armii, plan zakupów uzbrojenia na lata, realizację programów wojskowych, w tym dokończenie programu Tytan, rozwój systemu antyrakietowego i obrony przeciwlotniczej, powstanie polskiego programu dronów, plan obrony przed cyberzagrożeniami oraz sposób realizacji tego planu.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 15.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Jesli zostanę Prezydentem RP regularnie będę zwoływał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, w której zasiadać będą wszystkie partie, także opozycyjne, które będą chciały rozmawiać o naszym bezpieczeństwie. Zadbam o to by Rada funkcjonowała w oparciu o bylych prezydentów i byłych premierów, którzy będą wnosić swoje kompetencje i swoje doświadczenie.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 15.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Trójpodział władzy

Nie mamy trójpodziału władzy, nie mamy państwa, które budowalismy przez 30 lat na zasadach demokratycznych, mamy państwo powoli autorytarne.

Źródło: audycje.tokfm.pl

Data obietnicy: 14.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
Mieszkalnictwo

Prawo do mieszkania gwarantuje nam wszystkim artykuł 75. polskiej Konstytucji. Ja traktuje konstytucję bardzo poważnie! Chciałbym, i to na naprawdę jest możliwe, żeby już za parę lat młodzi ludzie, którzy chcą się usamodzielnić lub założyć rodzinę mogli pójść do urzędu gminy, złożyć wniosek i po kilku miesiącach odebrać klucze do własnego mieszkania. Jako prezydent zaproponuje powszechny program budowy tanich mieszkań na wynajem. To jest mój plan. Publiczne przedsiębiorstwo w latach 2021-2031 zapewni milion mieszkań na terenach należących do Skarbu Państwa. Koszt najmu nie będzie przekraczał 20 zł za m².(...) Gdyby taki Słupsk, Świdnica czy Olsztyn dostało 2mld na budowe mieszkań, ilu mieszkańców mogłoby zostać w tych miastach, a dzisiaj wyjeżdzają z tych miejscowości. (...) ja zawsze ogłądam sie na tych, którzy zostają z tyłu, którzy są dyskryminowani.

Źródło: audycje.tokfm.pl

Data obietnicy: 14.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Religia w szkołach

Niemal 22 tys. opłacanych z budżetu państwa katechetów zarabia średnio 4960 zł brutto. To prawie 1,5 mld zł rocznie. Naprawdę, mamy skąd wziąć 2 mld zł na obiecane podwyżki dla nauczycieli! W #PolskaGodnosci praca w szkole nie będzie wolontariatem.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 12.02.2020

edukacja
prezydent2020
In vitro

480 mln zł na IPN z #BudzetPiS czy 240 mln zł na ogólnopolski program in vitro z #BudzetBiedronia? Dla mnie odpowiedź jest jasna: w #PolskaGodnosci każdy będzie miał prawo do szczęścia rodzinnego!

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 12.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Sądy

Dziś człowiek, który kradnie wafelka, ponosi tego konsekwencje, a politycy, którzy naruszają Konstytucję, nie publikują wyroków, są bezkarni. Nie działa Trybunał Konstytucyjny, nie działa Trybunał Stanu, mamy chaos sądownictwa.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 6.02.2020

prezydent2020
sądy i prokuratura
ustrój państwa
Sądy

Uważam, że dzisiaj trzeba przede wszystkim usprawnić wymiar sądownictwa, tak żeby obywatel, zwykły obywatel miał poczucie sprawiedliwości, że jak idę do sądu, to ten sąd jest dobrze zorganizowany, a do tej pory było tak, że niestety małe sądy próbowano zamykać, ja pierwszy protestowałem.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 6.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Sądy

Reforma wymiaru sprawiedliwości jest nieudana. Uważam, że dziś należy usprawnić sądownictwo, tak żeby każdy obywatel miał poczucie sprawiedliwości.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 6.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Sądy

PiS doprowadził do tego że każdy z nas może mieć wątpliwości co do niezawisłości sędziów.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 6.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Finansowanie służby zdrowia

- Skąd finansowanie w słuzbie zdrowia? - Trzeba uporządkować cały budzet. Np. za zbędne uważam wydatki na kościół. Kościól jest się w stanie samofinansowac.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 6.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Finansowanie służby zdrowia

Konkrety to 7,2% PKB, dofinansowanie służby zdrowia na europejskim poziomie. Trzeba to zrobić.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 6.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Związki partnerskie

Jest tylko jeden kandydat wśród kandydatów na prezydenta, co do którego mamy stuprocentową pewność, że podpisze ustawę o związkach partnerskich i nie jest to prezydent Duda.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 6.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
związki partnerskie
Polityka wschodnia

Polska jest w specyficznym położeniu geopolitycznym i nasze relacje na Wschodzie i na Zachodzie powinny być przede wszytskim oparte na dobrej dyplomacji, tego dzisiaj brakuje. Skłociliśmy się i ze Wschodem i z Zachodem. Budować mosty, integrować się z UE, jestem wielkim zwolennikiem integracji i budować mosty ze Wschodem (...) ale nie tak, jak robi to PiS, czyli kupując 13,5 mln ton węgla który sprowadza do Polski opakowuje w worki z napisem patriot i sprzedaje jako nasze dobro narodowe. (...) 5mln ton węgla czeka na hałdach na Śląsku. Rząd woli finasowanie propagande Putina za kupowanie byle jekiej jakości węgla i to trzeba zmienić.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 6.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Trybunał Stanu

W przyszłości zrobiłbym pewnie wszytko, żeby postawić ją [Beatę Szydło – przyp. MPW] przed Trybunałem Stanu, podobnie jak Andrzeja Dudę, bo na to zasługują. Nie opublikowała wyroków i za to powinna stanąć przed Trybunałem Stanu, a Andrzej Duda za permanentne łamanie Konstytucji.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 5.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
Trybunał Stanu
Aborcja

300 tysięcy kobiet żyje w podziemiu aborcyjnym, jest zmuszanych do nielegalnych zabiegów aborcji w Polsce. -Jak chciałbyś to zmienić? - Wprowadzić prawo, które będzie kobietom gwarantowało do 12 tygodnia przerywanie ciąży, tak, jak w innych krajach europejskich.

Źródło: audycje.tokfm.pl

Data obietnicy: 5.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Państwo-kościół

Zadbam, żeby wolność religijna była zachowana i każdy Kościół był pod ochroną prawną RP.

Źródło: oko.press

Data obietnicy: 3.02.2020

ustrój państwa
prezydent2020
rozdział kościoła od państwa
Emerytury

- Gdyby jakimś cudem przeszła przez Sejm ustawa o emeryturze minimalnej 1600 zł, to Pan ją podpisze? - Zdecydowanie. Wiem z autopsji, co to znaczy emerytura poniżej 1000 zł, a w Polsce pół miliona emerytów tak żyje. Z autopsji? W rodzinie mam ciotki, które żyją za 800, 900 zł emerytury i wiem, co to realnie znaczy. To nie jest emerytura, to jest jałmużna. Nie chcę, żeby podobna sytuacja dotykała kolejne pokolenia, szczególnie że za 20 lat takich osób już nie będzie pół miliona, tylko kilka milionów. (...) Ja chciałbym, żeby ludzie dostawali godną emeryturę nie 13. miesiąca, który nie istnieje, tylko każdego miesiąca.

Źródło: oko.press

Data obietnicy: 3.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Finansowanie służby zdrowia

Uważam, że tylko prezydent może rozwiązać tę kwestię, podjąć odważną inicjatywę: zwiększyć budżet na służbę zdrowia do 7,2 PKB. Trzeba wprowadzić dobry program lekowy, żeby leki na receptę kosztowały mniej niż 5 zł. To jest pójście pod prąd każdej formacji politycznej, bo nadwyręża budżet, ale poprawia życie ludzi.

Źródło: oko.press

Data obietnicy: 3.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Opodatkowanie kościoła

Nie zamierzam zabierać żadnych pieniędzy Kościoła, zamierzam pilnować pieniędzy państwa. Niech ksiądz płaci sprawiedliwe podatki, tak samo jak ktoś, kto prowadzi zakład samochodowy czy fryzjerski. Dziś ksiądz w przeciętnej parafii płaci podatek ryczałtowy 300 złotych.

Źródło: oko.press

Data obietnicy: 3.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
500+

Pamiętam dyskusję w Słupsku o 500 plus, mówiłem, że to jest dobry program. Podeszła do mnie pani, która powiedziała: „Dziękuję panu, że pan jako jedyny broni 500 plus, ponieważ to mi przywróciło godność, mogę zapłacić wszystkie rachunki, wysłać dzieci na wycieczkę”.

Źródło: oko.press

Data obietnicy: 3.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Państwo-kościół

Kościół nie powinien być finansowany przez Państwo, dokonałbym korekty istniejących rozwiązan [konkordatu], kościól powienien płacic podatki, obecnie płaci ryczałtowe 200 pln, a warsztat samochodowy płaci znacznie wiecej.

Źródło: oko.press

Data obietnicy: 3.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
rozdział kościoła od państwa
Państwo-kościół

Kiedy będę miał okazję spotkać się z Prymasem Polski czy biskupami, a bardzo szybko doprowadzę do takiego spotkania, to nie będę klękał przed nimi, podnosił hostii, ale z pełnym szacunkiem porozmawiam o ważnych kwestiach związanych z relacjami państwo-Kościół, z niepłaceniem przez księży sprawiedliwych podatków, wyprowadzeniem religii ze szkół, likwidacją funduszu kościelnego. Do dziś te sprawy nie zostały rozwiązane przez żadną opcję polityczną. A prezydent musi dbać o dobro wspólne, którym jest RP wielowyznaniowa, wieloreligijna, a także dla niewierzących.

Źródło: oko.press

Data obietnicy: 3.02.2020

ustrój państwa
rozdział kościoła od państwa
Państwo-kościół

Będę prezydentem, który przypilnuje rozdziału państwa od Kościoła, będzie stał na straży konstytucji, w której umówiliśmy się na świeckie państwo.

Źródło: oko.press

Data obietnicy: 3.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
rozdział kościoła od państwa
Państwo-kościół

Ja nie jestem od uleczania Kościoła. Ja jestem od zajmowania się Polską.

Źródło: oko.press

Data obietnicy: 3.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
rozdział kościoła od państwa
Węgiel i inne źródła energii

Musimy kiedyś odejść od węgla, by walczyć ze smogiem, ale dbając o górników i bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2.02.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
Prawa zwierząt w Konstytucji

Wpisanie praw zwierząt do Konstytucji. Zwierzęta są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Mają uczucia, jak My, ale nie mają głosu, dlatego ktoś musi w końcu powiedzieć za nich: Stop łamaniu praw zwierząt!

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 31.01.2020

prezydent2020
ustrój państwa
konstytucja
Obrona Konstytucji

Kiedy bronimy Konstytucji, to powinniśmy jej bronić od pierwszego do ostatniego artykułu. I moim obowiązkiem, jako prezydenta, będzie realizacja tej Konstytucji, ale nie tylko w kwestii praworządności, tak jak dzisiaj opozycja głośna krzyczy, ale we wszystkich kwestiach – klimatu, mieszkań, ochrony zdrowia, edukacji.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 28.01.2020

prezydent2020
ustrój państwa
konstytucja
Podatki

- Czy byłby pan za wprowadzeniem takiego podatku (red. podatek dla najbogatszych) i jeśli tak, to na jakim poziomie? - Ten system podatkowy w Polsce na pewno nie odzwierciedla sprawiedliwości danin, które każdy z nas łoży. Np. jeśli chodzi o VAT - uważam, że podatek VAT jest dzisiaj niesprawiedliwy, ponieważ on przede wszystkich uderza w najbiedniejszych, a najmniej dotyka najbogatszych. A chodzi o to, żeby te podatki po prostu sprawiedliwie płacić. Dotyczy to także globalnych korporacji, które często wywożą kapił z Polski nie płacąc podatków, mają zarejestrowane firmy gdzieś w różnych dziwnych sferach, krajach. To są wyzwania wobec Polski. (...) - Ale jakby pan chciałby to rozwiązać konkretnie? - Za pomocą ustawy, jak we Francji. - Czyli to były podatek od czego? - Będziemy się zastanawiali w tej sprawie. W przeciwieństwie do prezydenta Andrzeja Dudy, będę prowadził szerokie konsultacje, także z opozycją.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 28.01.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Podatki

- Opodatkowanie największych firm technologicznych, takich jak Facebook - pan też by podpisał taką ustawę? - Na pewno dzisiaj jest tak, że te firmy nie do końca w zrozumiały dla społeczeństwa sposób funkcjonują w kontekście podatkowych i to trzeba rozwiązać, po prostu. Na pewno szukałbym sposobu jak doprowadzić do tego, żeby tego typu firmy, jeżeli nie płacą sprawieliwie podatków, zaczęły je płacić, a wiemy dzisiaj, że niektórym z tych firm udaje się dzisiaj unikać płacenia podatków.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 28.01.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Węgiel i inne źródła energii

Dziś Polska stoi węglem, który się kończy – wbrew marzeniom obecnego prezydenta. Palimy więc węglem z Rosji. Te rekordowe pieniądze, które za niego płacimy idą m.in. na kłamliwą propagandę Putina przeciwko Polsce.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 19.01.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
Sądy

Przywrócę niezależność instytucjom państwa prawa. Potrzebny jest projekt usprawnienia polskich sądów. (...) Musimy pamiętać, że sądy zostały stworzone dla nas, dla zwykłego człowieka. A dziś służą politykom, a nie zwykłemu człowiekowi. Musimy odpolitycznić wymiar sprawiedliwości, ale też przyspieszyć rozpatrywanie spraw, umożliwić załatwienie wielu z nich przez internet.

Źródło: partiarazem.pl

Data obietnicy: 19.01.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Relacje z USA

Dziś Polska jest na kolanach. Bo nasz najbliższy sojusznik wykorzystuje Polskę w każdym momencie. A w momencie jak powinien nam przekazać informację, jak w irańskim ataku na Irak, nie dostajemy tej informacji. Polska dyplomacja wydaje się całkowicie zaskoczona. Trzeba zmienić kompletnie nasze podejście do sojusznika (...). USA z sojusznika powinny stać się partnerem.

Źródło: audycje.tokfm.pl

Data obietnicy: 10.01.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Podatki

Często się mówi że wsparcie socjalne jest kosztem czyimś. Sorry. Ale wszyscy płacimy podatki. Ci ubodzy, zostawieni z tyłu, też często placą podatki i często proporcjonalnie większe niż ci najbogatsi. I nad tym też musimy zacząć debatować. Czy Małgorzata Kidawa-Błońska zacznie taką debatę? (...) Uważam, że sytem podatkowy w Polsce musi być sprawiedliwy. Jeżeli wielkie korporacje w Polsce nie płacą podatków, wyprowadzają miliardy złotych każdego roku z polskiego systemu podatkowego, to jest to wielka niesprawiedliwośc, bo jestesmy na kolanach [wobec Ameryki]. (...) Jeśli zostałbym Prezydentem rozpocząlbym debatę na temat sprawiadliwego systemu podatkowego, żeby mali przedsiębiorcy płacili sprawiedliwie, a nie płacą sprawiedliwie. I nie chodzi tylko o wielkie korporacje, chodzi także o podatek ryczałtowy, który jest niesprawiedliwy i samozatrudnionych, np o księży.

Źródło: audycje.tokfm.pl

Data obietnicy: 10.01.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Rynek pracy

To nie jest kwestia tzw umowy śmieciowej, to jest kwestia by zabezpieczyć ludzi pracujących na takich umowach żeby oni mieli poczucie bezpieczeństwa, że mogą wziąć kredyt, mają prawo do urlopu, maja prawo do całej opieki społęcznej, i to w krajach cywilizowanych nazywa się umowa o prace, (...) w Polsce trzeba to zminić i zapewnić bezpieczeństwo, chodzi o zagwarantowanie praw pracowniczych.

Źródło: audycje.tokfm.pl

Data obietnicy: 10.01.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Majątki polityków

Powinno być prawo, które zobowiązuje polityków do ujawniania majątku najbliższych, nie tylko żony i męża. I my jako Wiosna złożymy taki projekt na jesieni, kiedy będziemy w Sejmie

Źródło: fakty.tvn24.pl

Data obietnicy: 23.05.2019

Warszawa
Wiosna
sprawy ogólnopolskie
wybory parlamentarne 2019
prawo
oświadczenia majątkowe
Zatrudnienie w energetyce

Nikogo pracującego w sektorze wydobycia i spalania węgla nie pozostawimy w tyle, jeśli chodzi o miejsca pracy; każdy będzie miał zapewnione godne miejsce pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii

Źródło: www.wnp.pl

Data obietnicy: 19.05.2019

Warszawa
Wiosna
sprawy ogólnopolskie
wybory europejskie 2019
ekologia i środowisko
odnawialne źródła energii
Walka ze smogiem

Postulujemy, aby do 2035 roku Polska była wolna od węgla i smogu, żeby Polki i Polacy przestali umierać od powietrza, którym oddychają [...]Każdy dzień bezczynności rządu to miliony złotych, które wydajemy w błoto, miliony, które wydajemy po to, aby niczego nie zmienić. Każdy dzień tchórzostwa polityków, tych politycznych ekologicznych dinozaurów, kosztuje nas miliony złotych, które idą z dymem. Trują nas, nasze dzieci, trują seniorów, którzy umierają z powodu smogu

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Data obietnicy: 19.05.2019

Warszawa
Wiosna
sprawy ogólnopolskie
wybory europejskie 2019
ekologia i środowisko
smog
Pedofilia w Kościele katolickim

Wszędzie tam, gdzie na liście hańby znajdują się imiona i nazwiska sprawców, gdzie są osoby, na które może ciążyć odpowiedzialność za ukrywanie winnych pedofilii, złożymy doniesienie do prokuratur. Zrobimy to za was. Prawo musi oznaczać prawo, a sprawiedliwość - sprawiedliwość. Nadszedł ten czas, żeby po latach spowiadania przez grzeszny Kościół katolicki polskie społeczeństwo wyspowiadało grzeszny kler Kościoła katolickiego

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Data obietnicy: 19.05.2019

Warszawa
Wiosna
sprawy ogólnopolskie
wybory europejskie 2019
prawo
pedofilia
Komisja ds. Zadośćuczynienia Ofiarom Kościoła Katolickiego

Żądamy powołania sejmowej komisji ds. Zadośćuczynienia Ofiarom Kościoła Katolickiego. Projekt takiej komisji przygotowała fundacja “Nie lękajcie się” i Wiosna ją wspiera

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 18.05.2019

Warszawa
Wiosna
sprawy ogólnopolskie
prawo
pedofilia
Wydatki państwa

Program Wiosny nie potrzebuje do realizacji wyższych podatków, bo dzisiaj jest sporo dziur w budżecie, które można załatać[...] Musimy cyfryzować państwo, uporządkować relacje państwo - Kościół, tam też uciekają nam pieniądze. Do węgla co roku dopłacamy 10 mld zł, a w przyszłym roku zapłacimy Komisji Europejskiej 8 mld zł kary za to, że nie spełniamy norm udziału energii odnawialnej w naszym miksie energetycznym. Wreszcie takie inwestycje jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej. To są dziesiątki miliardów, które nam uciekają każdego roku!

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 18.05.2019

Warszawa
Wiosna
sprawy ogólnopolskie
finanse publiczne
gospodarka i energetyka
"Tylko nie mów nikomu"

Wiosna ma następujące propozycje: po pierwsze, zespół prokuratorów przy prokuratorze generalnym musi jak najszybciej przeprowadzić śledztwo w sprawach przedstawionych w filmie, żeby nie doszło do mataczenia, ukrywania sprawców. Po drugie, musi powstać stały zespół do spraw pedofilii w Kościele, również przy prokuratorze generalnym. Po trzecie, trzeba powołać komisję sejmową, która zbada ten problem z perspektywy społecznej, wskaże winnych i skieruje wnioski do prokuratury, tak by ofiary otrzymały zadośćuczynienie. Po czwarte, film powinien być wyemitowany w TVP. Misją mediów publicznych jest pokazywanie ważnych tematów społecznych, a film cieszy się takim zainteresowaniem, że trzeba się tego domagać.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 18.05.2019

Warszawa
Wiosna
sprawy ogólnopolskie
pedofilia
edukacja
Lekcje religii w szkołąch

Do czasu wyjaśnienia niejasnych relacji między państwem, a Kościołem, nauczanie lekcji religii powinno być zawieszone, a później wycofane. Potrzebujemy do tego tylko prostego rozporządzenia

Źródło: www.money.pl

Data obietnicy: 18.05.2019

Warszawa
Wiosna
sprawy ogólnopolskie
prawo
edukacja
Art. 196 kodeksu karnego o obrażaniu uczuć religijnych

My jako Wiosna będziemy mieli odwagę i będziemy zdeterminowani, żeby w końcu i nareszcie znieść ten artykuł

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 11.05.2019

Warszawa
Wiosna
sprawy ogólnopolskie
prawo
prawa i wolności obywatelskie
Eliminacja niezdrowego jedzenia ze szkół

Słupsk będzie pierwszym miastem w Polsce, które wyeliminuje niezdrowe jedzenie ze szkół i stołówek, i to nie tylko za sprawą ustawy, która funkcjonuje od początku września. Mieliśmy już szkolenia ze specjalistami, z kucharzami, którzy pokazali, że można gotować zdrowiej i taniej z lokalnych produktów. Tworzymy grupę zakupową zrzeszającą wszystkich lokalnych producentów i rolników, którzy będą dostarczali nam świeże i zdrowe produkty – mówi Biedroń.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Data obietnicy: 10.06.2015

sprawy lokalne
edukacja i szkolnictwo wyższe
ochrona zdrowia
prezydent Słupska
Nie będę liderem lewicy

Wykluczasz zupełnie zostanie liderem lewicy? - Wykluczam, bo na lewicy mamy tyle wspaniałych osób, które mają zapał i energię, że ja nie muszę się w liderowanie angażować. Powtarzam jak zaklęty: teraz Słupsk!

Źródło: weekend.gazeta.pl

Data obietnicy: grudzień 2014

sprawy lokalne
prezydent Słupska
polityka partyjna
Instytut Zielonej Energii w Słupsku

Chciałbym, żeby w Słupsku powstał Instytut Zielonej Energii, a wokół niego zaplecze akademickie, gdzie będą kształceni specjaliści zajmujący się energią odnawialną. To musi też być obudowane przedsiębiorstwami zajmującymi się tą dziedziną.

Źródło: weekend.gazeta.pl

Data obietnicy: grudzień 2014

sprawy lokalne
prezydent Słupska
rozwój regionalny
edukacja i szkolnictwo wyższe
OZE
Lepsze skomunikowanie Słupska

Na liście moich priorytetów jest też lepsze skomunikowanie Słupska z resztą kraju, bo teraz nie wygląda to dobrze.

Źródło: weekend.gazeta.pl

Data obietnicy: grudzień 2014

sprawy lokalne
prezydent Słupska
komunikacja
transport publiczny
Chodniki, ścieżki rowerowe, przedszkola, szkoły

Nie interesują mnie działania typu budowa stadionu czy aquaparku (choć taki się u nas już buduje), ale realne poprawianie jakości funkcjonowania naszego fajnego miasta, czyli chodniki, ścieżki rowerowe, zieleń, lepsze przedszkola i szkoły, większa transparentność w działaniu władzy, lepsze relacje z przedsiębiorcami.

Źródło: weekend.gazeta.pl

Data obietnicy: grudzień 2014

sprawy lokalne
prezydent Słupska
infrastruktura
polityka społeczna
przestrzeń miejska
Budżet obywatelski Gdyni

Budżet obywatelski jest formą zarządzania częścią budżetu miasta dającą niezwykłą możliwość zaangażowania mieszkańców w bezpośrednie decydowanie o wydatkowaniu miejskich pieniędzy. Budżet ten bez względu na jego wysokość może zostać przeznaczany na inwestycje infrastrukturalne, inicjatywy społeczne, czy inne działania wybrane przez obywateli. Dodane przez: Sylwia

Źródło: pomorskie.naszemiasto.pl

Data obietnicy: 21.02.2014

PO
sprawy ogólnopolskie
gospodarka i energetyka
partycypacja
26 Gdynia
Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych

Sejm jest jednym z niewielu zakładów pracy, a w zasadzie jedynym, w którym można pić alkohol i ten alkohol jest tam pity. Z drugiej strony ten sam Sejm zakazuje ludziom picia nie tylko w miejscach pracy, ale też w parkach, na plaży, na piknikach, itd. Jest w tym wszystkim jakiś absurd! dodane przez: Sylwia

Źródło: piwopodchmurka.pl

Data obietnicy: 23.08.2012

Ruch Palikota
sprawy ogólnopolskie
26 Gdynia
polityka społeczna

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: prezydent miasta
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Urząd Miejski w Słupsku
Stanowisko lub funkcja: Prezydent miasta Słupska
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 613,59 PLN
Uwagi: rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

Kwota: 11 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 18 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 2000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 12 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 10 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 20 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 4499 PLN
Uwagi: lokata terminowa

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84 m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu, 3/5 udziału

Powierzchnia: 40,80 m2
Wartość: 210 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (1/2 udziałów)

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: z tytułu zatrudnienia w Urzędzie Miejskim w Słupsku od 1.01.2018 -31.08.2018
Kwota: 101 586,62 PLN

Opis: umowy zlecenia, prawa autorskie itp.
Kwota: 24 028,99 PLN netto
Uwagi: w/w prace nie kolidują z wykonywaną pracą

Podpis
Miejscowość: Słupsk
Data: 2019-09-14
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: europoseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Fundacja Instytut Myśli Demokratycznej
Stanowisko lub funkcja: dyrektor projektów
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 6000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 25 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 13 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 10 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 2633 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 6000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 18 200 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 4000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 20 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 70 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 128,80 PLN
Uwagi: rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84 m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu, 3/5 udziału

Powierzchnia: 40,80 m2
Wartość: 210 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu, 1/2 udziału

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: umowa o pracę (zatrudnienie w IMD)
Kwota: 57 230 PLN brutto
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-06-09
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: prezydent miasta
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Urząd Miejski w Słupsku
Stanowisko lub funkcja: Prezydent miasta Słupska
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 4061 PLN
Uwagi: rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

Kwota: 8,67 PLN
Uwagi: rachunek oszczędnościowy

Kwota: 27 000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

Kwota: 4000 PLN
Uwagi: lokata terminowa

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84 m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu, 3/5 udziału

Powierzchnia: 40,80 m2
Wartość: 210 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (1/2 udziałów)

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: z tytułu zatrudnienia w Urzędzie Miejskim w Słupsku
Kwota: 146 784,42 PLN

Opis: prawa autorskie
Kwota: 30 109,77 PLN

Opis: umowa zlecenia, nie koliduje z wykonywaną pracą
Kwota: 2942,05 PLN

Podpis
Miejscowość: Słupsk
Data: 2018-04-05
Źródło
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Urząd Miejski w Słupsku
Stanowisko lub funkcja: Prezydent miasta Słupska
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 95 818,61 PLN

Kwota: 10 984,47 PLN
Uwagi: fundusze inwestycyjne

Papiery wartościowe
Uwagi ogólne: podana kwota stanowi stratę z tytułu zbycia papierów wartościowych
Suma ogólna: 4915,83 PLN
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84 m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (3/5 udziału)

Powierzchnia: 40,80 m2
Wartość: 210 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (1/2 udziałów)

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie Urząd Miejski w Słupsku
Kwota: 146 388,76 PLN

Opis: umowy o dzieło i prawa autorskie
Kwota: 8392 PLN

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt hipoteczny na 20 lat w Banku Deutsche Bank Polska na zakup mieszkania
Cała kwota: 190 000 PLN
Kwota pozostała do spłacenia: 151 620,45 PLN
Uwagi: kwota do spłaty na dzień 31.12.2016
Podpis
Miejscowość: Słupsk
Data: 2017-04-26
Źródło
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Urząd Miejski w Słupsku
Stanowisko lub funkcja: Prezydent miasta Słupska
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 57 375,65 PLN

Kwota: 8891,14 PLN
Uwagi: fundusze inwestycyjne

Papiery wartościowe
Nazwa: STALPROD
Pełna kwota: 588 PLN

Nazwa: VISTUL-WOLCZ
Pełna kwota: 570,40 PLN

Nazwa: MOSTALWAR
Pełna kwota: 170,16 PLN

Nazwa: TRITON
Pełna kwota: 65 PLN

Suma ogólna: 1393,56 PLN
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84 m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (3/5 udziału)

Powierzchnia: 40,80 m2
Wartość: 210 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (1/2 udziałów)

V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: MOSTALWAR
Liczba akcji: 12

Emitent akcji: STALPROD
Liczba akcji: 2

Emitent akcji: TRITON
Liczba akcji: 25

Emitent akcji: VISTUL WOLCZ
Liczba akcji: 184

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie Urząd Miejski w Słupsku
Kwota: 136 000,81 PLN

Opis: umowy o dzieło i prawa autorskie
Kwota: 5240 PLN

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt hipoteczny na 20 lat w Banku Deutsche Bank Polska na zakup mieszkania
Cała kwota: 190 000 PLN
Kwota pozostała do spłacenia: 165 970,03 PLN
Uwagi: kwota do spłaty na dzień 31.12.2015
Podpis
Miejscowość: Słupsk
Data: 2016-04-26
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Urząd Miejski w Słupsku
Stanowisko lub funkcja: Prezydent miasta Słupska
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 33 754,40 PLN

Kwota: 9245,64 PLN
Uwagi: fundusze inwestycyjne

Papiery wartościowe
Nazwa: STALPROD
Pełna kwota: 770 PLN

Nazwa: VISTUL-WOLCZ
Pełna kwota: 327,52 PLN

Nazwa: MOSTALWAR
Pełna kwota: 73,20 PLN

Nazwa: TRITON
Pełna kwota: 51 PLN

Suma ogólna: 1221,72 PLN
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84 m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (3/5 udziału)

Powierzchnia: 40,80 m2
Wartość: 210 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (1/2 udziałów)

V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: MOSTALWAR
Liczba akcji: 12

Emitent akcji: STALPROD
Liczba akcji: 2

Emitent akcji: TRITON
Liczba akcji: 25

Emitent akcji: VISTUL WOLCZ
Liczba akcji: 184

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: uposażenie poselskie
Kwota: 8243,80 PLN

Opis: wynagrodzenie Urząd Miejski w Słupsku
Kwota: 134 030,01 PLN

Opis: stała dieta parlamentarna, w tym 11 560,56 PLN opodatkowana
Kwota: 37 199 PLN

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt hipoteczny na 20 lat w Banku Deutsche Bank Polska na zakup mieszkania
Cała kwota: 190 000 PLN
Kwota pozostała do spłacenia: 173 468,95 PLN
Uwagi: kwota do spłaty na dzień 31.12.2014
Podpis
Miejscowość: Słupsk
Data: 2015-04-24
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Urząd Miejski w Słupsku
Stanowisko lub funkcja: Prezydent miasta Słupska
Uwagi: 6 grudnia 2014 - dzień objęcia stanowiska
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 33 754,40 PLN

Kwota: 9245,64 PLN
Uwagi: fundusze inwestycyjne

Papiery wartościowe
Nazwa: MOSTALWAR
Pełna kwota: 73,20 PLN

Nazwa: STALPROD
Pełna kwota: 770 PLN

Nazwa: TRITON
Pełna kwota: 51 PLN

Nazwa: Vistul Wolcz
Pełna kwota: 327,52 PLN

Suma ogólna: 1221,72 PLN
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (3/5 udziału)

Powierzchnia: 40,80 m2
Wartość: 210 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (1/2 udziałów)

V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: MOSTALWAR
Liczba akcji: 12

Emitent akcji: STALPROD
Liczba akcji: 2

Emitent akcji: TRITON
Liczba akcji: 25

Emitent akcji: Vistul Wolcz
Liczba akcji: 184

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie miesięczne Prezydenta miasta (uchwała Rady Miejskiej w Słupsku nr III/6/14)
Kwota: 10 966 PLN brutto
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt hipoteczny na 20 lat w Banku Deutsche Bank Polska na zakup mieszkania
Cała kwota: 190 000 PLN
Kwota pozostała do spłacenia: 173 468,95 PLN
Uwagi: kwota do spłaty na dzień 30.12.2014
Podpis
Miejscowość: Słupsk
Data: 2014-12-30
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Sejm RP
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 102 329,68 PLN

Kwota: 9225,51 PLN
Uwagi: fundusze inwestycyjne

Papiery wartościowe
Nazwa: MOSTALWAR
Pełna kwota: 70,68 PLN

Nazwa: STALPROD
Pełna kwota: 480 PLN

Nazwa: TRITON
Pełna kwota: 77 PLN

Nazwa: Vistul Wolcz
Pełna kwota: 301,76 PLN

Suma ogólna: 929,44 PLN
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (3/5 udziału)
V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: MOSTALWAR
Liczba akcji: 12

Emitent akcji: STALPROD
Liczba akcji: 2

Emitent akcji: TRITON
Liczba akcji: 100

Emitent akcji: Vistul Wolcz
Liczba akcji: 184

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: dieta poselska
Kwota: 36 117,17 PLN

Opis: uposażenie poselskie
Kwota: 135 178,80 PLN

Opis: umowa o dzieło (prawa autorskie)
Kwota: 540 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Ford
Model: Fiesta
Rok produkcji: 2004
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt hipoteczny na 20 lat w Banku Deutsche Bank Polska na zakup mieszkania
Cała kwota: 190 000 PLN
Podpis
Data: 2014-04-29
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Sejm RP
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 48 575,33 PLN

Kwota: 15 552,12 PLN
Uwagi: fundusze inwestycyjne

Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 447,22 EUR
Papiery wartościowe
Nazwa: MOSTALWAR
Pełna kwota: 60 PLN

Nazwa: STALPROD
Pełna kwota: 326 PLN

Nazwa: TRITON
Pełna kwota: 64 PLN

Nazwa: Vistul Wolcz
Pełna kwota: 191,36 PLN

Suma ogólna: 641,36 PLN
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (3/5 udziału)
V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: MOSTALWAR
Liczba akcji: 12

Emitent akcji: STALPROD
Liczba akcji: 2

Emitent akcji: TRITON
Liczba akcji: 100

Emitent akcji: Vistul Wolcz
Liczba akcji: 184

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: dieta poselska
Kwota: 34 322,35 PLN

Opis: uposażenie poselskie
Kwota: 134 849,06 PLN

Opis: umowa o dzieło (prawa autorskie)
Kwota: 740 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Ford
Model: Fiesta
Rok produkcji: 2004
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt hipoteczny na 20 lat w Banku Deutsche Bank Polska na zakup mieszkania
Cała kwota: 190 000 PLN
Podpis
Data: 2013-04-20
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Sejm RP
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 16 518,64 PLN
Uwagi: fundusze inwestycyjne

Kwota: 16 895,86 PLN
Uwagi: akcje

Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 8,22 EUR
Papiery wartościowe
Nazwa: MOSTALWAR
Pełna kwota: 158,40 PLN

Nazwa: STALPROD
Pełna kwota: 437,60 PLN

Nazwa: TRITON
Pełna kwota: 279 PLN

Nazwa: Vistul Wolcz
Pełna kwota: 193,20 PLN

Suma ogólna: 1068,20 PLN
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (3/5 udziału)
V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: MOSTALWAR
Liczba akcji: 12

Emitent akcji: STALPROD
Liczba akcji: 2

Emitent akcji: TRITON
Liczba akcji: 100

Emitent akcji: Vistul Wolcz
Liczba akcji: 184

VII. Działalność gospodarcza
1. Prowadzenie działalności gospodarczej
Prowadzona działalność
Dochód / Przychód
Przychód: 26 589,92 PLN
Dochód: 1222,23 PLN
Uwagi: do listopada 2011 r. (zawieszona działalność)
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: własna działalność gospodarcza (do listopada)
Kwota: 1222,23 PLN

Opis: umowa o pracę (w tym dieta, uposażenie poselskie)
Kwota: 29 960,27 PLN

Opis: umowy cywilnoprawne
Kwota: 748,50 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Ford
Model: Fiesta
Rok produkcji: 2004
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt hipoteczny w Deutsche Bank na zakup mieszkania
Cała kwota: 190 000 PLN
Podpis
Data: 2012-04-28
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Robert
Nazwisko: Biedroń
Data urodzenia: 1976-04-13
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: własna działalność gospodarcza "Adpublik" Robert Biedroń
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 19 056,44 PLN

Kwota: 15 890,76 PLN
Uwagi: fundusze inwestycyjne

Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 448,22 EUR
Papiery wartościowe
Nazwa: akcje Stalprod
Pełna kwota: 615 PLN

Nazwa: Vistul Wolcz
Pełna kwota: 158,24 PLN

Nazwa: Triton
Pełna kwota: 298 PLN

Nazwa: MOSTALWAR
Pełna kwota: 288 PLN

Suma ogólna: 1359,24 PLN
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 40,84m2
Wartość: 330 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe prawo do lokalu (3/5 udziału)
V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: Stalprod
Liczba akcji: 2

Emitent akcji: Vistul Wolcz
Liczba akcji: 184

Emitent akcji: Triton
Liczba akcji: 100

Emitent akcji: MOSTALWAR
Liczba akcji: 12

Łączny dochód
Kwota: 16,60 PLN
VII. Działalność gospodarcza
1. Prowadzenie działalności gospodarczej
Prowadzona działalność
Nazwa i forma prawna: "Adpublik" Robert Biedroń, jednoosobowa działalność gospodarcza
Przedmiot działalności: wydawnictwo
Dochód / Przychód
Przychód: 26 052,91 PLN
Dochód: 5710,62 PLN
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: własna działalność gospodarcza
Kwota: 2155,55 PLN

Opis: umowa o pracę
Kwota: 8447,36 PLN

Opis: umowy cywilnoprawne
Kwota: 15 725 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Ford
Model: Fiesta
Rok produkcji: 2004
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt hipoteczny w Deutsche Bank na zakup mieszkania
Cała kwota: 190 000 PLN
Podpis
Data: 2011-10-23