Informacje ogólne

Senator

Klub/koło: Klub Senacki Trzecia Droga
Data i miejsce urodzenia: 1976-01-24, Białystok
Zawód: pedagog
Wykształcenie: wyższe
Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Ukończył także podyplomowe studium zarządzania organizacjami pozarządowymi w Collegium Civitas w Warszawie i podyplomowe studium administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pedagogiem, nauczycielem akademickim, animatorem... społecznym i trenerem organizacji pozarządowych. Był także instruktorem ZHR. Od 2003 r. pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta miasta Białegostoku ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, a w 2006 r. objął stanowisko sekretarza miasta. W l. 2007-2014 z ramienia PO sprawował urząd wojewody podlaskiego, a następnie wicemarszałka województwa (2014-2018). W 2018 r. utrzymał mandat radnego sejmiku. W 2015 r. bez powodzenia kandydował do Senatu. W 2016 r. został przewodniczącym miejskich struktur PO w Białymstoku. Z partii wystąpił w 2019 r. Od 2021 r. związany z ruchem Szymona Hołowni – Polska 2050, a od 2022 r. jest jednym z wiceprzewodniczących partii. Jest strażakiem i ratownikiem OSP w Jurowcach, a także ratownikiem medycznym Grupy Granica na granicy polsko-białoruskiej. Fascynuje się Puszczą Knyszyńską.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2023)

Dotychczasowa kariera zawodowa, działalność polityczna i aktywność społeczna.
Jestem samorządowcem z duszą pozarządowca. Byłem wojewodą podlaskim, wicemarszałkiem, ale także pełnomocnikiem prezydenta miasta ds.współpracy z organizacjami pozarządowymi. Na co dzień działam jako pedagog, animator społeczny, trener organizacji pozarządowych, nauczyciel akademicki czy czynny strażak-ratownik OSP, jestem ratownikiem KPP Grupy Granica na pograniczu polsko-białoruskim. Aktywizowanie i organizowanie społeczności lokalnej, budowanie współpracy między samorządem i organizacjami pozarządowymi to moja pasja, która zaczynała się w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, gdzie wiele lat byłem instruktorem. Pasja ta przełożyła się na działalność w szeregu organizacji i fundacji: jestem ekspertem i trenerem Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, byłem członkiem II kadencji Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej, założyłem fundację “Białystok Ojcu Świętemu”, współtworzyłem lokalne Stowarzyszenie “Bajeczne Sochonie” i Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie ,,Szansa”. Prowadzę fundację – Instytut Rozwoju Społeczności Lokalnej ACTIVUS. Jestem żonaty, mam troje dzieci: dwóch synów i uroczą córkę. Jestem fascynatem Puszczy Knyszyńskiej. Doświadczenie zawodowe i społeczne Własna działalność gospodarcza: Maciej Żywno Studio Rozwoju Lokalnego (2022 – obecnie) Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (2001 – obecnie) Prezes Instytutu Rozwoju Społeczności Lokalnej ACTIVUS (2019 – obecnie) Pełnomocnik Zarządu dużej firmy ogólnopolskiej ds.partnerstwa publiczno-prywatnego (2019 – 2022) I Wicemarszałek Województwa Podlaskiego (2014-2018) Wojewoda Podlaski (2007 – 2014) Nauczyciel akademicki na: na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku; w Wyższej Szkole Suwalsko-Mazurskiej w Suwałkach oraz Nauczycielskim Kolegium Rewalidacji, Resocjalizacji i Wychowania Fizycznego w Białymstoku (2000 – 2012) Sekretarz Miasta Białegostoku (2006 – 2007) Pełnomocnik Prezydenta Miasta Białegostoku ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (2003 – 2006) Kierownik Biura Prezydenta Miasta Białegostoku (2003) Kierownik Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury, Turystyki, Sportu i Rekreacji w Wasilkowie (1997 -2003)
Poniżej wymieniliśmy wybieralne funkcje publiczne.
Obecnie pełnię tę funkcję Pełniłam/pełniłem tę funkcję w przeszłości Nie dotyczy
Wójt/burmistrz/prezydent miasta
Radny/radna gminy
Radny/radna powiatu
Radny/radna sejmiku wojewódzkiego
Poseł na Sejm RP
Senator RP
Poseł do Parlamentu Europejskiego
W pracy parlamentarzystki/parlamentarzysty przydatna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. W jakim języku obcym swobodnie się Pani/Pan porozumiewa?
  1. Język angielski
  2. Język francuski
  3. Język niemiecki
  4. Język ukraiński
  5. Język rosyjski
  6. Nie porozumiewam się swobodnie w żadnym języku obcym.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–2 z 2
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie
Znalezione artykuły

7.03.2024, Pushbacki w centrum niezgody

…szukania wspólnego terminu. Także na pewno będzie okazja rozmowy” – deklarował poseł Franciszek Sterczewski (KO). Wicemarszałek senatu Maciej Żywno (Polska 2050-TD) pytał, dlaczego Straż Graniczna nie nawiązała jeszcze współpracy z organizacjami humanitarnymi działającymi na granicy…

3.03.2023, Na co partie polityczne wydają pieniądze?

…współpracy partii z jednostkami samorządu terytorialnego na terenie Polski, za co odpowiada firma Studio Rozwoju Lokalnego Macieja Żywno.  Polska 2050 współpracuje z Fundacją Polska Od Nowa w zakresie realizacji celów statutowych partii.  Za…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie