Petycje i europejska inicjatywa obywatelska – to narzędzia wpływu na unijne instytucje. Zainteresowanie nimi wzrasta, gdyż obywatele stopniowo odnoszą już pewne sukcesy.
Czytaj całośćDzisiaj o 13.00 Sejm rozpocznie obrady nad przyszłością OFE, m.in. ustali, czy i ile środków zgromadzonych na kontach w otwartych funduszach emerytalnych zostanie przekazane ZUS.
Czytaj całośćEkspert w dziedzinie, w której Parlament tworzy prawo, skuteczny negocjator, sprawny polityk z dobrymi kontaktami w instytucjach UE i w kraju - taką osobą powinien być skuteczny poseł według raportu serwisu MamPrawoWiedziec.pl o pracy polskich europrlamentarzystów.
Czytaj całośćW dniach 20-22 listopada posłowie zapoznają się z projektowanymi zmianami w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i Kodeksie wyborczym.
Czytaj całość14 listopada 2013 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata „Kto rozdaje karty w Europie?” z udziałem europosłów Rafała Trzaskowskiego (EPP) i Jacka Kurskiego (EFD), dr Justyny Miecznikowskiej z Instytutu Europeistyki UW i Tomasza Husaka z MSZ.
Czytaj całośćSpośród kilku instytucji unijnych dla obywateli kluczowe są dwie: Parlament Europejski, wyłaniany w wyborach bezpośrednich, oraz Rada, tworzona przez rządy państw członkowskich.
Czytaj całośćNa prace Parlamentu Europejskiego wpływa kilka tysięcy lobbystów, którzy zgłosili swoją działalność w Rejestrze służącym przejrzystości (Transparency Register).
Czytaj całośćNa początku posiedzenia posłowie uczczą pamięć premiera Tadeusza Mazowieckiego.
Czytaj całośćZnacząca część aktywności Sejmu jest efektem prac w Parlamencie Europejskim i Radzie. Ustawodawstwo unijne może wpłynąć nawet na kształt Konstytucji.
Czytaj całość1 listopada 2013 r. upływa termin zbierania podpisów pod pierwszymi w historii Unii europejskimi inicjatywami obywatelskimi.
Czytaj całość