13 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Od teraz straż miejska ma nowe uprawnienie – będzie kontrolować wagę ciężarówek.
Czytaj całośćChoć ich polityczne drogi i doświadczenie były odmienne, 132 kandydatkom udało się wywalczyć w wyborach w 2019 r. mandat poselski. Posłanki mają w większości wykształcenie wyższe, często składają interpelacje, pracują raczej w „miękkich” komisjach. Co jeszcze wiemy o kobietach w Sejmie IX kadencji?
Czytaj całośćA przynajmniej takie są prognozy dla rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. A to wszystko dzięki obowiązującej od 18 lutego ustawie, która ma ją promować i wprowadza dwustopniowy system wsparcia inwestycji.
Czytaj całość„Media i część opozycji postanowiły zaatakować nie tylko rząd Prawa i Sprawiedliwości, ale przede wszystkim pewien etos” – tak zaczął swoje przemówienie dotyczące przestępstw na VAT premier Morawiecki. Oprócz tego jedno posiedzenie wystarczyło, aby Sejm uchwalił zmiany w sądownictwie, do których uwagi miało nawet sejmowe Biuro Legislacyjne.
Czytaj całośćRok temu obywatele zgłosili w Warszawie ok. 1600 zgromadzeń. Warszawiacy wychodzili na ulice m.in. przeciwko ustawie 447 (16 razy), w obronie praw zwierząt i przeciwko tzw. piątce dla zwierząt (59 razy) oraz by wesprzeć Białoruś (34 razy). Przeanalizowaliśmy jakie powody wypychały Polaków na demonstracje mimo pandemicznych obostrzeń.
Czytaj całość18 lutego Platforma Obywatelska ogłosiła stanowisko w sprawie przerywania ciąży. Zanim do tego doszło, w wewnętrznej dyskusji ścierały się frakcje liberalna z konserwatywną. Bo poglądy polityków PO w sprawie przerywania ciąży nigdy nie były jednolite.
Czytaj całośćPolitycy związani z ruchem Szymona Hołowni wywodzą się z trzech różnych partii: Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Wiosny Roberta Biedronia. Na podstawie danych z kwestionariusza doświadczenia i poglądów MamPrawoWiedziec.pl z 2019 r. sprawdziliśmy, jakie są punkty styczne i możliwe tematy sporne między politykami Polska 2050 oraz jak ich poglądy wpisują się w medialne wypowiedzi Szymona Hołowni.
Czytaj całośćZ Konstytucji wynika, że wolność zgromadzeń można ograniczyć tylko ustawą. W 2020 r. rząd ograniczał to prawo wielokrotnie – od wprowadzenia całkowitego zakazu organizowania zgromadzeń po zezwolenie na zarejestrowane zgromadzenia w kilkuosobowych grupach. Za każdym razem rozporządzeniem.
Czytaj całośćStanowienie prawa kojarzy się z głosowaniami posłów na sali plenarnej. Jednak to w komisjach sejmowych toczy się merytoryczna praca nad projektami ustaw.
Czytaj całość