Ile kobiet wybiera się do europarlamentu? Płeć na listach wyborczych

W kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego Polskę reprezentuje 18 europosłanek. Stanowią one 34,6 proc. polskiej delegacji, która liczy łącznie 52 osoby. To mniejszy odsetek niż w całym Parlamencie Europejskim, bo europosłanki z wszystkich krajów członkowskich stanowią łącznie 39,7 proc. składu PE. Czy możemy spodziewać się zmian tych proporcji po wyborach 9 czerwca? Przyglądamy się, jak pod względem płci zostały skonstruowane listy wyborcze.

Czytaj całość

Powyborczy niezbędnik. Sprawdzamy, kto tworzy Sejm X kadencji

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu mieliśmy okazję poznać parlamentarzystów z ich wypowiedzi, a co mówią o nich dane PKW? Przedstawiamy fakty o płci, zawodach i doświadczeniu nowych posłanek i posłów.

Czytaj całość

Kim są posłowie i posłanki Trzeciej Drogi?

W nowym parlamencie zasiądzie 65 posłanek i posłów startujących z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kim są posłowie i posłanki tego ugrupowania?

Czytaj całość

Kim z zawodu są kandydaci i kandydatki do Sejmu?

Nauczycielki, kadra zarządzająca, samorządowcy, rolnicy, medyczki, hodowcy bydła – jakie zawody deklarują kandydatki i kandydaci do Sejmu?

Czytaj całość