Informacje ogólne

Posłanka

Klub/koło: Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy)
Data i miejsce urodzenia: 1985-04-16, Sosnowiec
Zawód: kierowniczka domu kultury
Wykształcenie: wyższe
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilka lat współtworzyła akademicką rozgłośnię radiową Radiofonia 100,5 FM, prowadziła audycje poświęcone kulturze i nagrywała reportaże. Współpracowała z portalem publicystycznym „Nowe Peryferie”. Przez ponad 5 lat była kierowniczką domu... kultury w Nowej Hucie. Aktywistka społeczna, działaczka na rzecz kultury, członkini Stowarzyszenia "Kuźnica". Współtworzyła stowarzyszenie „Zakład Usług Miejskich”, zaangażowana w projekt Ogrodu Osiedlowego w Krakowie. W 2016 r. wstąpiła do partii Razem. W wyborach samorządowych w 2018 r. kandydowała na urząd prezydentki Krakowa oraz do Rady Miasta Krakowa. Posłanka na Sejm od 2019 r. (IX-X kadencja), w Sejmie IX kadencji była członkinią Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura:

 • Biuro Poselskie Darii Gosek-Popiołek ul. św. Gertrudy 14/2 31-048 Kraków woj. małopolskie tel. 519-816-962 daria.gosek-popiołek@sejm.pl

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2023)

Dotychczasowa kariera zawodowa, działalność polityczna i aktywność społeczna.
Daria Gosek-Popiołek – posłanka Partii Razem z Krakowa, wcześniej przez 5 lat kierowniczka domu kultury w Nowej Hucie. W Sejmie zajmuje się prawami pracowniczymi, prawami kobiet, mieszkalnictwem i ochroną środowiska. Jako pierwsza postulowała zamrożenie WIBOR-u, wywalczyła “dodatek COVID-owy” dla pielęgniarek w Krakowie, skutecznie zablokowała wycinkę drzew w Kleszczowie. W Sejmie pracuje w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Poniżej wymieniliśmy wybieralne funkcje publiczne.
Obecnie pełnię tę funkcję Pełniłam/pełniłem tę funkcję w przeszłości Nie dotyczy
Wójt/burmistrz/prezydent miasta
Radny/radna gminy
Radny/radna powiatu
Radny/radna sejmiku wojewódzkiego
Poseł na Sejm RP
Senator RP
Poseł do Parlamentu Europejskiego
W pracy parlamentarzystki/parlamentarzysty przydatna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. W jakim języku obcym swobodnie się Pani/Pan porozumiewa?
 1. Język angielski
 2. Język francuski
 3. Język niemiecki
 4. Język ukraiński
 5. Język rosyjski
 6. Nie porozumiewam się swobodnie w żadnym języku obcym.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Ostatni rok kadencji (2022)

Prosimy wymienić i zwięźle uzasadnić trzy najważniejsze sukcesy w Pani/Pana pracy jako posłanki/posła w Sejmie IX kadencji. Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Pierwszy sukces
wprowadzenie do debaty publicznej tematu wpływu wskaźnika WIBOR na wysokość rat kredytów hipotecznych oraz przedłożenie ustawy o zamrożeniu tego wskaźnika na poziomie z 1 grudnia 2019 roku;
Drugi sukces
konsekwentne działanie na rzecz polskich zasobów wodnych: złożenie projektu ustawy ułatwiającej przeciwdziałanie suszy i powodziom oraz dziesiątki interwencji poselskich dotyczących stanu i kontroli czystości rzek. Sukcesem zakończyły się także działania podjęte we współpracy z Fundacją Dzika Polska, które doprowadziły do decyzji RDOŚ o zakazie dalszego odwadniania Bagna Wizna;
Trzeci sukces
wsparcie związków zawodowych działających w sektorze ochrony zdrowia publicznego oraz kulturze: jestem w ścisłym kontakcie z wieloma związkami zawodowymi, a dzięki moim interwencjom udało się m.in. uzyskać umowy o pracę dla salowych ze szpitala w Gorlicach, wypłacić zaległe dodatki COVID-owe pielęgniarkom z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego oraz pomóc pracowniczkom i pracownikom Teatru Groteska utworzyć związek zawodowy i doprowadzić do ogłoszenia konkursu na dyrektora tej instytucji.
Jakie Pani/Pana zdaniem trzy najważniejsze ustawy przyjął Sejm IX kadencji? Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Lex Czarnek - chociaż zawetowana przez prezydenta, to jednak przegłosowana w Sejmie ustawa, która w dużej mierze odbierała decyzyjność dyrekcji szkół i przekazywała ją w ręce kuratorów oświaty. Według jej założeń kuratorzy mieli mieć prawo do odwołania dyrektora szkoły, zawieszenia działalności niepublicznej placówki czy zablokowania dodatkowych zajęć z organizacjami pozarządowymi. W październiku 2022 roku Sejm przegłosował ustawę nazywaną Lex Czarnek 2.0., która jest bardzo podobna w swoich założeniach do poprzedniczki, a dodatkowo praktycznie uniemożliwia realizację edukacji domowej. .
ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - w związku z rosyjską agresję na Ukrainę i wynikającą z tego migracją uchodźczą Sejm przegłosował ustawę, która była niezbędna, by uregulować pobyt ukraińskich uchodźczyń i uchodźców w Polsce. Do tej ustawy Partia Razem zgłosiła wiele poprawek (np. wykreślenie konieczności posiadania ukraińskiego obywatelstwa do uzyskania pomocy czy rozszerzenie wsparcia także na osoby, które wjechały do Polski przez teren innego kraju), które zostały sformułowane na podstawie naszej pracy w terenie, współpracy z samorządem i organizacjami pozarządowymi, a także samymi uchodźcami, którzy zgłaszali nam swoje potrzeby.
odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o aborcji - istotność niektórych ustaw nie dotyczy ich przyjęcia, a odrzucenia. Tak było w przypadku ustawy dotyczącej legalizacji aborcji „Legalna aborcja. Bez kompromisów”, która mimo zebrania ponad 200 000 podpisów, została odrzucona w I czytaniu głosami posłów PiS, Konfederacji, Koalicji Polskiej, Porozumienia oraz częściowo Polski 2050. Cały klub Lewicy poparł skierowanie projektu do dalszych prac.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Jeśli jednak mówimy o ważnych ustawach, nie sposób wspomnieć tylko o trzech, więc pozwolę sobie na wymienienie kilku pozostałych, które moim zdaniem miały ogromne znaczenie, chociaż nie zawsze pozytywny wpływ na społeczeństwo: Tarcze COVID-owe, specustawa o budowie muru na granicy polsko-białoruskiej, ustawa podatkowa Nowy Ład, ustawa o drewnie energetycznym. Te wszystkie ustawy w znaczący sposób wpłynęły na naszą rzeczywistość, a ich konsekwencję będziemy odczuwać w przyszłośc
W obecnej kadencji Sejmu działa 246 zespołów parlamentarnych zrzeszających posłów i posłanki zainteresowanych daną sprawą. Prosimy o przypomnienie, do których zespołów parlamentarnych Pani/Pan należy.
Parlamentarna Grupa Kobiet Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Puszczy Białowieskiej i innych terenów cennych przyrodniczo - wiceprzewodnicząca Parlamentarny Zespół ds. przebiegu drogi S7 w Małopolsce - wiceprzewodnicząca Parlamentarny Zespół ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży Parlamentarny Zespół ds. Szczepień i Promocji Zdrowia Parlamentarny Zespół ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa Parlamentarny Zespół ds. walki z pandemią COVID-19 i jej skutkami Parlamentarny Zespół ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym - wiceprzewodnicząca Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży Zespół Parlamentarny ds. Zielonego Ładu dla Polski
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Szczepienia (2022)

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pan poglądom? Szczepienia przeciw Covid-19 powinny być:
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
 1. Obowiązkowe dla wszystkich dorosłych Polaków (dorośli – powyżej 18 r.ż., pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
 2. Obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych (pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
 3. Dobrowolne – tylko dla osób, które chcą z nich skorzystać
 4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy osobom, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek, powinny przysługiwać ułatwienia w dostępie do wybranych usług i/lub ulg?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
 1. Tak
 2. Nie
 3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Prosimy o wskazanie, ułatwienia w dostępie do jakich usług i/lub ulg powinny przysługiwać osobom zaszczepionym. Pytanie otwarte, obowiązkowe.
Jestem zwolenniczką funkcjonowania paszportów covidowych, - czyli ułatwień do usług dla osób zaszczepionych. To rozwiązanie znane jest i z powodzeniem funkcjonuje w wielu krajach. Jest to sposób na ograniczenie transmisji bez konieczności zamykania gospodarki.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KWESTIONARIUSZ
Migracje. Kryzys na granicy (2021)

Od sierpnia 2021 r. mamy do czynienia z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Reżim Aleksandra Łukaszenki uczestniczy w sprowadzaniu cudzoziemców na granicę, prowokuje akcje zaczepne wobec polskich służb. W Polsce dochodzi do przekroczeń zielonej granicy, kilkunastu cudzoziemców zmarło. Poniżej wymieniliśmy działania, jakie można wprowadzić w związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań? Prosimy o wybranie wszystkich odpowiedzi, z którymi Pan/Pani się zgadza.
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy jak najszybciej postawić mur na granicy z Białorusią.
Należy odstawiać cudzoziemców na granicę z Białorusią, w razie potrzeby z zastosowaniem przymusu.
Władze polskie powinny pozwolić na działanie organizacji humanitarnych i pracowników służb medycznych w strefie stanu wyjątkowego.
Rząd powinien wprowadzić rozwiązanie zaproponowane przez Episkopat Polski, polegające na utworzeniu mostu humanitarnego.
Należy zaprzestać wyrzucania ludzi do lasu i zmuszania ich do ponownego niezgodnego z przepisami przekroczenia granicy z Białorusią.
Cudzoziemiec powinien mieć prawo wystąpić o ochronę międzynarodową (a jeśli odmówi, być odesłany do kraju pochodzenia). W międzyczasie należy zapewnić cudzoziemcom zakwaterowanie i adekwatną pomoc (np. medyczną, prawną).
Należy dopuścić media polskie i zagraniczne na teren objęty obecnie stanem wyjątkowym.
Po wygaśnięciu stanu wyjątkowego, jeśli kryzys na granicy nie ulegnie zmianie, należy utrzymać ograniczenie dostępu do strefy przygranicznej.
Należy otworzyć nowy ośrodek recepcyjny dla cudzoziemców przy granicy z Białorusią.
Rząd powinien przygotować się na przewidywaną zmianę ruchu migracyjnego i zabezpieczyć granicę Polski z Ukrainą.
Czy osoby, które niezgodnie z przepisami przekroczyły granicę, powinny mieć prawo złożyć w Polsce wniosek o ochronę międzynarodową? Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Tak, Polska powinna odpowiedzialnie reagować na prowokacje Aleksandra Łukaszenki i jednocześnie działać z poszanowaniem praw człowieka.
B. Nie, ponieważ obecne przekraczanie przez cudzoziemców wschodniej granicy to element prowokacji politycznej wymierzonej przeciwko Polsce i UE.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
 1. zdecydowanie A
 2. raczej A
 3. zdecydowanie B
 4. raczej B
 5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Jakie działania polityczne i dyplomatyczne powinny być podejmowane przez Polskę w związku z kryzysem rozgrywającym się na granicy polsko-białoruskiej? Prosimy o wybranie maksymalnie trzech działań, które uważa Pan/Pani za priorytetowe.
 1. Polska powinna prowadzić rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką i naciskać na zamknięcie szlaku migracyjnego przez Białoruś.
 2. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić działania dyplomatyczne w krajach, z których startują samoloty przewożące cudzoziemców do Białorusi.
 3. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić intensywną kampanię informacyjną w państwach, z których pochodzą cudzoziemcy, zniechęcającą do podróży „szlakiem Łukaszenki”.
 4. Polska powinna zamknąć granicę polsko-białoruską, blokując wymianę handlową, nawet za cenę naruszenia interesu przedsiębiorców.
 5. Potrzebujemy obecności Fronteksu na naszym wschodnim pasie przygranicznym.
 6. Polska powinna uruchomić art. 4 traktatu NATO. (“Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”).
 7. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Edukacja w Polsce (2021)

Czego Pani/Pana zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
 1. Przygotowywać przyszłych absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
 2. Uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia.
 3. Kształtować postawy i upowszechniać wspólne wartości.
 4. Wyrównywać szanse edukacyjne i życiowe uczniów.
 5. Rozwijać umiejętności społeczne, np. komunikację i pracę zespołową.
 6. Uczyć dbania o dobrostan emocjonalny i radzenia sobie ze stresem.
 7. Uczyć o wyzwaniach XXI wieku (np. klimatycznym, technologicznym, zdrowotnym).
 8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Poniżej wymieniliśmy główne postulaty dotyczące zmian w oświacie obecne w debacie publicznej. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy wprowadzić obowiązek przedszkolny dla pięciolatków.
Należy wprowadzać rozwiązania korzystne dla tworzenia i prowadzenia małych szkół.
Podstawa programowa powinna być zredukowana i nastawiona na rozwój kompetencji kluczowych, a nie szczegółowe wiadomości.
Samorządy powinny mieć większy niż obecnie wpływ na program nauczania na swoim terenie.
Należy wrócić do trzystopniowego systemu edukacji (powrót gimnazjów).
Rolą kuratora powinno być wspieranie szkoły w przeprowadzaniu wewnętrznej ewaluacji i poprawie jakości działań, a nie kontrola pracy szkoły.
Szkoły niepubliczne nie powinny otrzymywać dofinansowania ze środków publicznych.
Pracodawcy powinni w większym niż obecnie stopniu finansować edukację zawodową.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie:
W przypadku ewentualnego powrotu gimnazjów - oczywiście doceniam ważną i pozytywną rolę gimnazjów, ale wydaje mi się, że kolejna tak poważna zmiana w polskim systemie edukacji nie służyłaby ani uczniów/uczennicom ani nauczycielom czy rodzicom. Przykład Krakowa i Małopolski pokazuje, jak wielki wpływ na szkoły ma Kurator Oświaty - i nie jest to wpływ dobry, wtedy gdy narzędzia kontrolne traktowane są jako sposób na dyscyplinowanie nauczycieli i dyrektorów szkół. W przypadku edukacji zawodowej nie sposób nie dostrzec tego, że zmiany są potrzebne - także po to, by propozycje tych szkół były adekwatne wobec wyzwań rynku pracy. Nie sposób zrobić tego bez angażowania pracodawców, warto jednak pamiętać o tym, że najważniejsi w tym systemie są uczniowie i ich przyszłość.
Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy zwiększyć tzw. pensum, czyli liczbę godzin, które nauczyciel ma przepracować w bezpośrednim kontakcie z uczniami (dziś to 18 godzin tygodniowo dla większości nauczycieli).
Dyrektor szkoły powinien mieć prawo zatrudniania i zwalniania nauczyciela na podstawie Kodeksu pracy.
Należy powołać Izbę Nauczycielską – samorząd zawodowy wszystkich nauczycieli.
Edukacja w większym niż obecnie stopniu powinna być realizowane przez podmioty prywatne.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie:
Jestem za silnymi związkami zawodowymi i (docelowo) objęciem Kartą Nauczyciela także osób opiekujących się dziećmi w żłobkach. Należy uniemożliwić zatrudnianie nauczycieli w szkołach niepublicznych w oparciu o kodeks pracy. Jeśli chodzi o Izbę Nauczycielską przyznam, że nie mam zdecydowanej opinii - ale uważam, że gdyby jej działanie byłoby wsparciem dla nauczycieli, wzmacniałoby środowisko nauczycielskie, zapewniałoby mu sprawczość - warto podjąć prace związane z powołaniem takiego ciała.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Zdrowie psychiczne w Polsce (2021)

Pandemia spowodowała kryzys w szeregu obszarów funkcjonowania państwa i gospodarki. Poniżej wymieniliśmy obszary szczególnie dotknięte przez skutki COVID-19.
Prosimy wybrać te, które według Pani/Pana wymagają strategicznych rozwiązań w Polsce: Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
 1. przeciążenie sądownictwa
 2. ochrona zdrowia psychicznego
 3. powrót do szkół po okresie edukacji zdalnej
 4. branże gospodarki szczególnie dotknięte przez lockdown
 5. bezpieczeństwo na rynku pracy
 6. system ochrony zdrowia
 7. działanie instytucji kultury
 8. finanse samorządów
 9. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi:
Problemy w polskiej ochronie zdrowia, a szczególnie te związane z obszarem opieki psychologicznej i psychiatrycznej, nie rozpoczęły się w momencie nastania pandemii i jest to doskonale wszystkim znany, smutny i frustrujący fakt. Tymczasem długotrwałe zmagania Polek i Polaków z zagrożeniem dotyczącym zakażenia nieznaną chorobą, utratą pracy, izolacja, ograniczenie kontaktów z najbliższymi - słowem: utrata stabilności w życiu, sprawiły, że nasza psychika jest znacznie nadszarpnięta i bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy pomocy profesjonalistek i profesjonalistów. Jednak statystyki są przerażające. Proces wzmacniania publicznej opieki psychiatrycznej i psychologicznej jest zdecydowanie zbyt wolny w stosunku do obecnej sytuacji - Centra Zdrowia Psychicznego dopiero powstają (na ten moment otwarto 33 takie placówki na całą Polskę), a koszty prywatnego dostępu do pomocy lekarskiej przekraczają możliwości finansowe większości Polek i Polaków. Szczególnie niewydolny jest system opieki psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży - przykładowo w województwie podlaskim nie funkcjonuje żaden stacjonarny oddział psychiatrii dziecięcej, w rezultacie czego mali pacjenci i pacjentki trafiają do placówek dla dorosłych albo na przepełnione oddziały dla małoletnich w innych województwach, setki kilometry od domu. Dlatego postuluję przyspieszenie reformy polskiego systemu ochrony zdrowia psychicznego między innymi poprzez zadbanie o dostęp do psychologa w każdej szkole (także w czasach tzw. “zdalnej szkoły”) czy usprawnienie procesu otwierania centrów zdrowia psychicznego w każdym województwie.
W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia (ok. 630 tys.) wymaga pomocy systemu lecznictwa psychologicznego i/lub psychiatrycznego (NIK, 2020 r.). Poniżej wymieniliśmy propozycje działań mogących poprawić stan ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Prosimy o wybranie propozycji, za których wprowadzeniem głosowałaby Pani/głosowałby Pan w pierwszej kolejności:
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
 1. zatrudnienie psychologa w każdej szkole
 2. szkolenia dla nauczycieli z przeciwdziałania i wykrywania oznak przemocy i dyskryminacji oraz postępowania z osobami w kryzysie
 3. włączenie tematyki zdrowia psychicznego do programów nauczania
 4. zmiany w systemie kształcenia lekarzy pediatrów w kierunku wczesnego wykrywania nieprawidłowości w zachowaniu/rozwoju psychicznym dziecka
 5. szkolenia dla pracowników socjalnych ze wstępnej diagnozy kryzysów psychicznych
 6. szkolenia z wiedzy o zdrowiu psychicznym skierowane do rodziców
 7. zapewnienie finansowania ogólnopolskiego telefonu zaufania w trybie całodobowym
 8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi:
Jak już wcześniej wspomniałam, w mojej opinii kluczowe jest, aby dzieci i młodzież miały dostęp do opieki psychologicznej w miejscu, w którym spędzają dużą część swojego młodego życia, jak również w miejscu, w którym często doświadczają pierwszych sytuacji konfliktowych, niezrozumienia, tam, gdzie mogą po raz pierwszy poczuć się skrzywdzone, zagubione i zranione. Na podstawie prywatnych doświadczeń, jak również z rozmów z moimi wyborcami i wyborczyniami wiem, że nie każda szkoła zapewnia uczniom i uczennicom dostęp do psychologa szkolnego. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, gdy zajęcia szkolne przeniosły się do internetu, dzieci i młodzież, a także ich rodzice powinni mieć możliwość skorzystania z porady psychologicznej oferowanej przez szkołę. W zeszłym roku poparłam obywatelski projekt ustawy wprowadzający obowiązek zatrudniania psychologa w każdej szkole. Szczególnie ważne jest również to, aby rodzice i nauczyciele także byli wyposażeni w narzędzia umożliwiające im reagowanie na zmiany w zachowaniach młodych ludzi. Funkcjonujący obecnie całodobowy telefon zaufania dla dzieci oraz rodziców i nauczycieli, finansowany przez państwo, wspierają działania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Organizacja zapewnia dzieciom i młodzieży pomoc całodobowo, przez siedem dni w tygodniu, dlatego też, w moim mniemaniu, powinna być finansowana ministerialnie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2019)

Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 30 lat? Prosimy o opisanie Pani/ Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.
1) Budowa nowoczesnego państwa dobrobytu i zabezpieczeń społecznych: opieka zdrowotna na europejskim poziomie, opieka żłobkowo-przedszkolna, nowoczesna edukacja, emerytura obywatelska, regulowany rynek pracy 2) zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych: budowa niedrogich mieszkań na wynajem 3) wdrożenie zielonej energii i odejście od węgla 4) przygotowanie się na kryzys klimatyczny 5) zacieśnienie sojuszu z sąsiadami i silna pozycja w UE 6) modernizacja rolnictwa: rezygnacja z masowego uboju na rzecz mięsa z hodowli komórkowej i produktów roślinnych
Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji Sejmu? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
1) opieka żłobkowo-przedszkolna
2
2) reforma służby zdrowia
3
3) polityka energetyczna
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć jako posłanka/poseł lub jako senator? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
1) rozbudowa sieci żłobków i przedszkoli
2
2) przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej i ochrona przyrody
3
3) zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, w tym leki za 5 PLN
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 13
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5
Znalezione artykuły

19.04.2024, Podziały wewnątrz koalicji – co parlamentarzyści sądzą o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?

…posła niezrzeszonego. Największym zwolennikiem zakazu pozostaje Lewica. Wszystkie parlamentarzystki z tego ugrupowania ( Magdalena Biejat ,  Daria Gosek-Popiołek ,  Paulina Matysiak ,  Dorota Olko ) które odpowiedziały na pytanie, chcą zmiany w prawie. Najbardziej podzielona…

19.04.2024, Przede wszystkim nie szkodzić – inwestycje w żeglugę śródlądową w obliczu postępujących zmian klimatu

…rządu z samorządami.  Po informacji ze strony resortu głos zabrali posłowie, a właściwie posłanka Daria Gosek-Popiołek (Lewica), bo tylko ona zdecydowała się zadać pytanie przedstawicielce ministerstwa. Posłanka chciała uzyskać informację, czy ministerstwo…

5.03.2024, „Tylko «tak» oznacza zgodę” czy „postawienie systemu na głowie”? – zmiana kwalifikacji gwałtu w opinii posłanek i posłów

…KO Dorota Marek KO Elżbieta Anna Polak KO Renata Rak KO Aleksandra K. Wiśniewska KO Daria Gosek-Popiołek Lewica Katarzyna Kotula Lewica Anita Kucharska-Dziedzic Lewica Wanda Nowicka Lewica Katarzyna Ueberhan Lewica Joanna Wicha…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Daria
Nazwisko: Gosek-Popiołek
Data urodzenia: 1985-04-16
Miejsce urodzenia: Sosnowiec
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 5000 PLN
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 70 m2
Wartość: 390 000 PLN
Tytuł prawny: spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: umowa o pracę - Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta
Kwota: 47 507,75 PLN

Opis: prawa autorskie i inne prawa
Kwota: 2475 PLN

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt hipoteczny Millenium Bank na mieszkanie
Kwota pozostała do spłacenia: 149 297,27 PLN

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): umowa o kredyt (IKEA)
Kwota pozostała do spłacenia: 12 782,93 PLN

Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-11-06
Źródło