Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Kandydatka na posłankę do PE Komitet wyborczy: Lewica Okręg: 13, zachodniopomorsko-lubuski Partia: Nowa Lewica Zawód: nauczycielka akademicka

Informacje ogólne

Posłanka

Klub/koło: Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy)
Data i miejsce urodzenia: 1972-01-21, Wołczyn
Zawód: nauczycielka akademicka-nauki humanistyczne
Wykształcenie: wyższe
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dr. nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa (również na UJ). Nauczycielka akademicka, adiunktka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autorką publikacji naukowych i popularnonaukowych, a także... poradników m in. dla pracowników pomocy społecznej i nauczycieli. Szefowa stowarzyszenia pomocowego BABA. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. W 2018 r. bez powodzenia ubiegała się o urząd prezydentki Zielonej Góry z ramienia Zielonogórskiego Ruchu Miejskiego. W tych samych wyborach uzyskała mandat radnej miasta. Posłanka na Sejm od 2019 r. (IX-X kadencja), w Sejmie IX kadencji była wiceprzewodniczącą Komisji Ustawodawczej. Była także wiceprzewodniczącą Parlamentarnej Grupy Kobiet, Parlamentarnego Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+ i Parlamentarnego Zespołu ds. Miast. W 2021 r. została wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura:

 • Biuro Poselskie dr Anity Kucharskiej - Dziedzic ul. Krzywoustego 22 lok. 2A 66-400 Gorzów Wielkopolski woj. lubuskie tel. 796 753 190 biuro@kucharska-dziedzic.pl

Kwestionariusze

KRÓTKA PIŁKA
Prawa dziecka w Polsce (2023)

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Dyscyplinujący klaps to jedynie metoda wychowawcza. Rodzice mają prawo do wychowania dziecka zgodnie z wybranymi przez siebie metodami.
B. Dyscyplinujący klaps to przemoc wobec dziecka. Rodzice mają prawo do wychowywania dziecka zgodnie z wybranymi przez siebie metodami, ale ich swoboda kończy się, gdy zaczynają sprawiać fizyczny i psychiczny ból dziecku.
 1. Zdecydowanie A
 2. Raczej A
 3. Raczej B
 4. Zdecydowanie B
 5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Według Krajowego Rejestru Długów w 2023 r. 292 tys. osób uchyliło się od obowiązku alimentacyjnego. Które z poniższych rozwiązań uważa Pani/Pan za priorytetowe w reformie polskiego prawa alimentacyjnego?
 1. Wprowadzenie alimentów natychmiastowych, zasądzanych po złożeniu wniosku w formularzu urzędowym.
 2. Wprowadzenie postępowania mediacyjnego, mającego na celu pojednanie rodziców i dojście do porozumienia w kwestii alimentów.
 3. Wypracowanie systemu obiektywnych kryteriów, wyznaczających minimalną wysokość alimentów podlegającą corocznej waloryzacji.
 4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
W IX kadencji Sejmu złożyłam swój projekt ustawy w tej sprawie
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższym stwierdzeniem? Określenie „władza rodzicielska” wprowadza podległość dziecka wobec rodzica. Należy je zastąpić terminem „odpowiedzialność rodzicielska”.
 1. Tak
 2. Nie
 3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2023)

Dotychczasowa kariera zawodowa, działalność polityczna i aktywność społeczna.
doktora literaturoznawstwa, posłanka na Sejm RP, wiceszefowa Komisji Ustawodawczej, wiceszefowa Nowej Lewicy. Ma 51 lat i pochodzi z Kluczborka. Po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim zamieszkała z mężem w Zielonej Górze i tam zapuściła korzenie, sadząc drzewa i płodząc syna. Jest nauczycielką akademicką i edukatorką społeczną. Współzałożycielka BABY - stowarzyszenia kobiet, które pracują na rzecz pełnego równouprawnienia kobiet i niwelacji przemocy, świadcząc pomoc prawną, psychologiczną, oferując terapię i edukację. Za działalność w BABIE została odznaczona Oskarem polskiego biznesu – Nagrodą Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Przyznana została jej także Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Współtworzyła i była przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego. Twierdzi, że wierzy w sektor organizacji pozarządowych, jego siłę i potencjał. Za działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego Prezydent RP odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi. Działa w ruchach miejskich. Z ich ramienia została w 2018 roku radną miejską w Zielonej Górze. Uwielbia wodę. Co roku jako wilczyca zalewowa pływa z przyjaciółkami po Zalewie Szczecińskim. Hoduje storczyki i hoje, gdyż jak mówi „ma rękę do kwiatów”. Wierzy w równowagę i balans, życie w zgodzie z naturą i przyrodą. Twierdzi, że robi wszystko, by jej syn żył w lepszym świecie, lepszej Polsce i lepszej Europie, by doświadczył takiej zmiany, jakiej Polacy doświadczyli w 1989 roku. Jeżeli czegoś nie znosi, to smrodu, zwłaszcza przemysłowych hodowli zwierząt. Nie lubi też zaduchu, dlatego twierdzi, że Polakom potrzeba świeżego powietrza - dosłownie i w przenośni.
Poniżej wymieniliśmy wybieralne funkcje publiczne.
Obecnie pełnię tę funkcję Pełniłam/pełniłem tę funkcję w przeszłości Nie dotyczy
Wójt/burmistrz/prezydent miasta
Radny/radna gminy
Radny/radna powiatu
Radny/radna sejmiku wojewódzkiego
Poseł na Sejm RP
Senator RP
Poseł do Parlamentu Europejskiego
W pracy parlamentarzystki/parlamentarzysty przydatna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. W jakim języku obcym swobodnie się Pani/Pan porozumiewa?
 1. Język angielski
 2. Język francuski
 3. Język niemiecki
 4. Język ukraiński
 5. Język rosyjski
 6. Nie porozumiewam się swobodnie w żadnym języku obcym.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Ostatni rok kadencji (2022)

Prosimy wymienić i zwięźle uzasadnić trzy najważniejsze sukcesy w Pani/Pana pracy jako posłanki/posła w Sejmie IX kadencji. Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Pierwszy sukces
Regulacje dotyczące izolacji sprawcy przemocy domowej wprowadzone i nowelizowane przez sejm i senat zgodnie z postulatami organizacji pozarządowych zajmujących przeciwdziałaniem przemocy domowej.
Drugi sukces
Wprowadzenie do obiegu legislacyjnego kwestii pozaprocesowego przyznawania alimentów - co zostanie wprowadzone do końca kadencji oraz zmiany definicji gwałtu - tu licze na zmianę w przyszłym parlamencie.
Trzeci sukces
Lokalne rozwiązania i praktyki środowiskowe (ustawa odorowa - projekt, Odra i jej renaturyzacja, polityki lokalne związane z odpadami, recyklingiem i nielegalnymi wysypiskami)
Jakie Pani/Pana zdaniem trzy najważniejsze ustawy przyjął Sejm IX kadencji? Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
System natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy domowej - o który zabiegano 20 lat, w tym ja zabiegałam, pracując w NGO.
Europejski Fundusz Odbudowy - ponadpartyjne i ponadklubowe porozumienie dla rozwoju Polski i Europy.
Interwencyjne rozwiązania covidowe, na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz przedsiębiorców funkcjonujących na terenie odrzańskim.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Tylko pozytywne rzeczy wpisałam.
W obecnej kadencji Sejmu działa 246 zespołów parlamentarnych zrzeszających posłów i posłanki zainteresowanych daną sprawą. Prosimy o przypomnienie, do których zespołów parlamentarnych Pani/Pan należy.
Zespoły Parlamentarne - 16 - w których pracuję, to kontynuacja mojego aktywizmu sprzed objęcia mandatu poselskiego. Lubuski Zespół Parlamentarny, Parlamentarna Grupa Kobiet, Parlamentarny Zespół do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+, Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Parlamentarny Zespół ds. Endometriozy, Parlamentarny Zespół ds. Miast, Parlamentarny Zespół ds. Monitorowania Podmiotowości Dziecka w Prawie Krajowym, Parlamentarny Zespół ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego, Parlamentarny Zespół ds. Praw Reprodukcyjnych, Parlamentarny Zespół ds. Przyszłości Żywności i Innowacyjnego Rolnictwa, Parlamentarny Zespół ds. Renaturyzacji Odry, Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Smart City, Parlamentarny Zespół ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży, Parlamentarny Zespół ds. Upamiętnienia Zbrodni Holocaustu w Babim Jarze - dla Europy Wolnej od Ludobójstwa i Nienawiści, Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Zwierząt Hodowlanych, Parlamentarny Zespół Praw Kobiet
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Szczepienia (2022)

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pan poglądom? Szczepienia przeciw Covid-19 powinny być:
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
 1. Obowiązkowe dla wszystkich dorosłych Polaków (dorośli – powyżej 18 r.ż., pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
 2. Obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych (pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
 3. Dobrowolne – tylko dla osób, które chcą z nich skorzystać
 4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Jestem przeciwniczką segregacji naturalnej, czyli skazywania ludzi słabszych, starszych i chorych na śmierć.
Czy osobom, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek, powinny przysługiwać ułatwienia w dostępie do wybranych usług i/lub ulg?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
 1. Tak
 2. Nie
 3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KWESTIONARIUSZ
Migracje. Kryzys na granicy (2021)

Od sierpnia 2021 r. mamy do czynienia z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Reżim Aleksandra Łukaszenki uczestniczy w sprowadzaniu cudzoziemców na granicę, prowokuje akcje zaczepne wobec polskich służb. W Polsce dochodzi do przekroczeń zielonej granicy, kilkunastu cudzoziemców zmarło. Poniżej wymieniliśmy działania, jakie można wprowadzić w związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań? Prosimy o wybranie wszystkich odpowiedzi, z którymi Pan/Pani się zgadza.
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy jak najszybciej postawić mur na granicy z Białorusią.
Należy odstawiać cudzoziemców na granicę z Białorusią, w razie potrzeby z zastosowaniem przymusu.
Władze polskie powinny pozwolić na działanie organizacji humanitarnych i pracowników służb medycznych w strefie stanu wyjątkowego.
Rząd powinien wprowadzić rozwiązanie zaproponowane przez Episkopat Polski, polegające na utworzeniu mostu humanitarnego.
Należy zaprzestać wyrzucania ludzi do lasu i zmuszania ich do ponownego niezgodnego z przepisami przekroczenia granicy z Białorusią.
Cudzoziemiec powinien mieć prawo wystąpić o ochronę międzynarodową (a jeśli odmówi, być odesłany do kraju pochodzenia). W międzyczasie należy zapewnić cudzoziemcom zakwaterowanie i adekwatną pomoc (np. medyczną, prawną).
Należy dopuścić media polskie i zagraniczne na teren objęty obecnie stanem wyjątkowym.
Po wygaśnięciu stanu wyjątkowego, jeśli kryzys na granicy nie ulegnie zmianie, należy utrzymać ograniczenie dostępu do strefy przygranicznej.
Należy otworzyć nowy ośrodek recepcyjny dla cudzoziemców przy granicy z Białorusią.
Rząd powinien przygotować się na przewidywaną zmianę ruchu migracyjnego i zabezpieczyć granicę Polski z Ukrainą.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie:
Cudzoziemcy w ośrodkach zamkniętych mogą czekać na decyzje nawet 18 miesięcy, należy zasadniczo skrócić procedury. Warunki w ośrodkach zamkniętych i otwartych są dalece niewystarczające dla zachowania dobrostanu ludzi. Nie dbamy o potencjalne ofiary handlu ludźmi i nie kontrolujemy przestępczości - jako państwo nie radzimy sobie ani z zapewnieniem bezpieczeństwa ani kryzysem humanitarnym.
Czy osoby, które niezgodnie z przepisami przekroczyły granicę, powinny mieć prawo złożyć w Polsce wniosek o ochronę międzynarodową? Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Tak, Polska powinna odpowiedzialnie reagować na prowokacje Aleksandra Łukaszenki i jednocześnie działać z poszanowaniem praw człowieka.
B. Nie, ponieważ obecne przekraczanie przez cudzoziemców wschodniej granicy to element prowokacji politycznej wymierzonej przeciwko Polsce i UE.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
 1. zdecydowanie A
 2. raczej A
 3. zdecydowanie B
 4. raczej B
 5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Jakie działania polityczne i dyplomatyczne powinny być podejmowane przez Polskę w związku z kryzysem rozgrywającym się na granicy polsko-białoruskiej? Prosimy o wybranie maksymalnie trzech działań, które uważa Pan/Pani za priorytetowe.
 1. Polska powinna prowadzić rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką i naciskać na zamknięcie szlaku migracyjnego przez Białoruś.
 2. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić działania dyplomatyczne w krajach, z których startują samoloty przewożące cudzoziemców do Białorusi.
 3. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić intensywną kampanię informacyjną w państwach, z których pochodzą cudzoziemcy, zniechęcającą do podróży „szlakiem Łukaszenki”.
 4. Polska powinna zamknąć granicę polsko-białoruską, blokując wymianę handlową, nawet za cenę naruszenia interesu przedsiębiorców.
 5. Potrzebujemy obecności Fronteksu na naszym wschodnim pasie przygranicznym.
 6. Polska powinna uruchomić art. 4 traktatu NATO. (“Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”).
 7. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Edukacja w Polsce (2021)

Czego Pani/Pana zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
 1. Przygotowywać przyszłych absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
 2. Uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia.
 3. Kształtować postawy i upowszechniać wspólne wartości.
 4. Wyrównywać szanse edukacyjne i życiowe uczniów.
 5. Rozwijać umiejętności społeczne, np. komunikację i pracę zespołową.
 6. Uczyć dbania o dobrostan emocjonalny i radzenia sobie ze stresem.
 7. Uczyć o wyzwaniach XXI wieku (np. klimatycznym, technologicznym, zdrowotnym).
 8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie:
2 odpowiedzi to za mało, bo umiejętności społeczne czy dobrostan psychiczny dzieci czy nauka dla przyszłości - w tym klimatycznej, a także kształcenie zdrowotne czy nastawione na cyberbezpieczeństwo - są równie istotne. A kształcenie w kontekście wyboru drogi zawodowej to kształcenie na końcowym etapie obowiązkowej edukacji - czyli to pytanie powinno być jednak rozbite na cele edukacyjne na kolejnych etapach kształcenia.
Poniżej wymieniliśmy główne postulaty dotyczące zmian w oświacie obecne w debacie publicznej. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy wprowadzić obowiązek przedszkolny dla pięciolatków.
Należy wprowadzać rozwiązania korzystne dla tworzenia i prowadzenia małych szkół.
Podstawa programowa powinna być zredukowana i nastawiona na rozwój kompetencji kluczowych, a nie szczegółowe wiadomości.
Samorządy powinny mieć większy niż obecnie wpływ na program nauczania na swoim terenie.
Należy wrócić do trzystopniowego systemu edukacji (powrót gimnazjów).
Rolą kuratora powinno być wspieranie szkoły w przeprowadzaniu wewnętrznej ewaluacji i poprawie jakości działań, a nie kontrola pracy szkoły.
Szkoły niepubliczne nie powinny otrzymywać dofinansowania ze środków publicznych.
Pracodawcy powinni w większym niż obecnie stopniu finansować edukację zawodową.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie:
Gimnazja były największym sukcesem edukacji po 1989 roku, zwłaszcza gdy mówimy o wyrównywaniu szans i poziomie kształcenia młodych ludzi. Likwidacja gimnazjów była nie tylko błędem, była zbrodnią.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Zdrowie psychiczne w Polsce (2021)

Pandemia spowodowała kryzys w szeregu obszarów funkcjonowania państwa i gospodarki. Poniżej wymieniliśmy obszary szczególnie dotknięte przez skutki COVID-19.
Prosimy wybrać te, które według Pani/Pana wymagają strategicznych rozwiązań w Polsce: Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
 1. przeciążenie sądownictwa
 2. ochrona zdrowia psychicznego
 3. powrót do szkół po okresie edukacji zdalnej
 4. branże gospodarki szczególnie dotknięte przez lockdown
 5. bezpieczeństwo na rynku pracy
 6. system ochrony zdrowia
 7. działanie instytucji kultury
 8. finanse samorządów
 9. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia (ok. 630 tys.) wymaga pomocy systemu lecznictwa psychologicznego i/lub psychiatrycznego (NIK, 2020 r.). Poniżej wymieniliśmy propozycje działań mogących poprawić stan ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Prosimy o wybranie propozycji, za których wprowadzeniem głosowałaby Pani/głosowałby Pan w pierwszej kolejności:
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
 1. zatrudnienie psychologa w każdej szkole
 2. szkolenia dla nauczycieli z przeciwdziałania i wykrywania oznak przemocy i dyskryminacji oraz postępowania z osobami w kryzysie
 3. włączenie tematyki zdrowia psychicznego do programów nauczania
 4. zmiany w systemie kształcenia lekarzy pediatrów w kierunku wczesnego wykrywania nieprawidłowości w zachowaniu/rozwoju psychicznym dziecka
 5. szkolenia dla pracowników socjalnych ze wstępnej diagnozy kryzysów psychicznych
 6. szkolenia z wiedzy o zdrowiu psychicznym skierowane do rodziców
 7. zapewnienie finansowania ogólnopolskiego telefonu zaufania w trybie całodobowym
 8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
W Polsce psychiatria dziecięca znajduje się na liście specjalizacji deficytowych. Zawód lekarza ze specjalizacją psychiatrii dzieci i młodzieży wykonuje 482 lekarzy (Naczelna Izba Lekarska, 2021 r.). Jakie działania należy według Pani/Pana podjąć, aby poprawić tę sytuację?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
 1. zwiększyć wynagrodzenie dla rezydentów na specjalizacji psychiatrii dzieci i młodzieży
 2. przygotować prognozę zapotrzebowania na lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży, która uwzględni rozwój demograficzny
 3. zadbać o równomierne rozmieszczenie specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży na terenie kraju
 4. zwiększyć liczbę pielęgniarek/pielęgniarzy psychiatrycznych oraz psychoterapeutów
 5. stworzyć zachęty do powrotu do kraju dla lekarzy-psychiatrów, którzy po studiach wyjechali do pracy w Unii Europejskiej
 6. zatrudnić lekarzy-psychiatrów z zagranicy (np. obywateli Białorusi, Rosji, Ukrainy)
 7. Zwiększenie liczby psychiatrów dziecięcych nie jest koniecznie.
 8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
 9. Inne (jakie?): włączenie tematyki zdrowia psychicznego do programów nauczania w zawodach okołomedycznych (np. asystent socjalny, opiekun medyczny, terapeuta) i zaangażowanie tych grup profesjonalistów do pomocy w działaniach na rzecz poprawy stanu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2019)

Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 30 lat? Prosimy o opisanie Pani/ Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.
Przedefiniowanie celów rozwojowych z uwzględnieniem konieczności zapewnienia neutralności klimatycznej (zapobieżenie zmianom klimatycznym, niwelacja skutków suszy hydrologicznej, czyste powietrze, rekultywacja przyrody - Bałtyk, energetyka odnawialna). Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa z zakresie zdrowia i zabezpieczenia społecznego w obliczu zmian demograficznych. Wyrównanie standardów życia i edukacji a także praw człowieka i obywatela do poziomu europejskiego.
Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji Sejmu? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Ochrona zdrowia - zapewnienie standardów opieki zdrowotnej, dostępu do specjalistów, zwiększenia liczby lekarzy i liczby miejsc na studiach medycznych.
2
Przywrócenie praworządności. Odpolitycznienie prokuratury. Odejście od szkodliwych ustaw: Lex Deweloper, Lex Inwestor, Lex Szyszko. Odpartyjnienie państwa - media, spółki skarbu państwa. Świeckie państwo. Prawa obywatelskie.
3
Ochrona przyrody i środowiska, w tym przede wszystkim zapewnienie czystego powietrza, dostępu do czystej wody. Recykling śmieci i odpadów, likwidacja nielegalnych składowisk, oczyszczanie ścieków.
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć jako posłanka/poseł lub jako senator? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Przeprowadzenie pakietu ustaw dotyczących ochrony zdrowia obywateli.
2
Przeprowadzenie pakietu ustaw dotyczących praw obywatelskich i praw kobiet
3
Przeprowadzenie pakietu ustaw dotyczących ochrony klimatu i środowiska.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2019)

Zasady działania, kompetencje i obszary, które obejmuje współpraca państw w ramach Unii Europejskiej, są uzgodnione w traktatach. Która z poniższych opinii jest bliższa Pani/ Pana poglądom?
A. W ciągu najbliższych pięciu lat Unia Europejska wymaga pilnych reform na poziomie traktatów.
B. W ciągu najbliższych pięciu lat nie powinno się reformować traktatów europejskich, a Unia Europejska powinna stabilnie rozwijać się poprzez wprowadzanie nowych praw.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
 1. Zdecydowanie A
 2. Raczej A
 3. Raczej B
 4. Zdecydowanie B
 5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Jeśli odpowiedź A: jakie zmiany są potrzebne?
Karta praw podstawowych w całej UE, jednolite standardy edukacyjne i zdrowotne a także socjalne na terenie wspólnoty.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Spójność nie powinna ograniczyć się do infrastruktury, ale powinna dotyczyć standardów traktowania obywateli.
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy zobowiązać państwa członkowskie, by w programach szkolnych uwzględniały naukę o chrześcijańskich korzeniach Europy.
Powinny zostać wprowadzone ogólnounijne referenda.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
1. Nie da się uczyć historii, literatury i sztuki bez uczenia o korzeniach religijnych. 2. Demokracji nigdy dość.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 9
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3
Znalezione artykuły

8.03.2024, Podsumowanie 7. posiedzenia Sejmu

…poselski projekt ustawy o zmianach w Kodeksie karym dotyczącym zmiany prawnej kwalifikacji gwałtu. Posłanka-sprawozdawczyni Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) mówiła m.in.: „To projekt, który czyni zgwałcenie zbrodnią, a nie tylko występkiem, jak to jest obecnie…

5.03.2024, „Tylko «tak» oznacza zgodę” czy „postawienie systemu na głowie”? – zmiana kwalifikacji gwałtu w opinii posłanek i posłów

…ma być doprowadzenie do obcowania płciowego bez wcześniejszej świadomej i dobrowolnej zgody. Przedstawicielką wnioskodawców jest  Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica). Posłanki KO, Lewicy i TD, które wnioskują o zmianę prawa, chcą, by gwałt kwalifikować jako…

21.07.2023, Jakie poglądy na aborcję deklarowali posłowie i posłanki w 2019 r.?

…w przypadkach przewidzianych w kompromisie aborcyjnym. Elżbieta Duda nie PiS   Jan Duda nie PiS   Anita Kucharska-Dziedzic tak Lewica   Waldy Dzikowski brak opinii KO kompromis Jadwiga Emilewicz nie PiS   Joanna Fabisiak…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Agata Agnieszka
Nazwisko: Kucharska-Dziedzic
Nazwisko panieńskie: Kucharska
Data urodzenia: 1972-01-21
Miejsce urodzenia: Wołczyn
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Lubelskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA, ul. Stary Rynek 17, 65-057 Zielona Góra
Stanowisko lub funkcja: dyrektor
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 50 000 PLN
Uwagi: majątek odrębny

Kwota: 115 000 PLN
Uwagi: współwłasność małżeńska

Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 400 EUR
Uwagi: współwłasność małżeńska
Papiery wartościowe
Nazwa: fundusz inwestycyjny Santander
Pełna kwota: 25 800 PLN
Uwagi: współwłasność małżeńska
II. Nieruchomości
1. Dom
Powierzchnia domu: 148,8 m2
Powierzchnia działki: 635 m2
Wartość domu: 500 000 PLN
Tytuł prawny: współwłasność małżeńska
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działka budowlana
Powierzchnia działki: 699 m2
Wartość: 61 000 PLN
Tytuł prawny: współwłasność małżeńska
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: umowa o pracę
Kwota: 49 945,93 PLN

Opis: umowy zlecenie i o dzieło
Kwota: 18 896,80 PLN

Opis: dieta radnej
Kwota: 688,93 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Inne mienie
Opis: księgozbiór
Wartość: 12 000 PLN
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa PKO BP o limicie: 10 000 PLN
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-11-06
Źródło